Amazon Air, Airbus’la 10 A330-300P2F için anlaşma imzaladı

Amazon Air, Amazon Prime müşterilerine verdiği bir günlük teslimat sözünü yerine getirmeye yardımcı olmak için A330'un kapasitesinden ve ekonomisinden yararlanarak Altavair'den 10 adet A330-300P2F kargo uçağı kiralamak için kesin bir anlaşma imzaladı

featured

Amazon Air, Amazon Prime müşterilerine verdiği bir günlük teslimat sözünü yerine getirmeye yardımcı olmak için A330’un kapasitesinden ve ekonomisinden yararlanarak Altavair’den 10 adet A330-300P2F kargo uçağı kiralamak için kesin bir anlaşma imzaladı.

2010 yılından bu yana filosunun önemli bir unsuru olarak A330’lara sahip olan Hawaiian Airlines tarafından bu uçaklar Amazon için işletilecek. 10 uçak gövdesi, Airbus yolcu uçaklarından kargo uçaklarına (P2F) dönüşüm mükemmeliyet merkezi olan Elbe Flugzeugwerke GmbH (EFW) tarafından dönüştürülüyor.

E-ticaret devi Amazon, kargo ağını genişletmek için filosuna 40 yeni uçak eklemişti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Amazon Global Air Fleet&Sourcing Direktörü Philippe Karam, “Airbus’ın Amazon Air filomuza katılmasından heyecan duyuyoruz. A330-300’ler filomuzdaki türünün ilk örneği olmakla kalmayacak, aynı zamanda Amazon Air için en yeni, en büyük uçak olarak her uçuşta daha fazla müşteri paketi taşımamıza imkan sağlayacak.” dedi.

Amazon Air, müşterilerine verdiği hızlı ve ücretsiz teslimat sözünü yerine getirmek için sipariş paketlerini daha kısa zaman dilimlerinde daha uzun mesafelere taşıyor. A330-300P2F uçaklarından ilkinin 2023’ün sonlarında Amazon Air filosuna katılması bekleniyor.

Airbus Ticaretten Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Airbus Intrnational Başkanı Christian Scherer ise bu konudaki açıklamasında şunları söyledi: “Kargo uçaklarımızın Amazon tarafından onaylanması, A330’un piyasa değeri ve Airbus geniş gövdelerinin kargo pazarında kazandığı konum hakkında çok şey söylüyor. Amazon, siparişleri olağanüstü hız ve tutarlılıkla kapımıza teslim etme konusunda bir ün kazandı. Biz de uçaklarımızın bu olağanüstü lojistik zincirinde önemli bir bağlantı haline gelmesinden ve bu güvenden gurur duyuyoruz.”

Fly-by-wire uçuş kontrollerini de içeren gelişmiş Airbus teknolojisi ile A330, kargo uçağı dönüşümü için son derece yetenekli bir platform sunuyor. 1994 yılında hizmete girmesinden bu yana A330, 1.700’den fazla sipariş aldı ve bu siparişlerin 1.500’den fazlası teslim edildi. Böylece uzun yıllar boyunca P2F dönüşümlerini destekleyebilecek büyük bir uçak kaynağı bulunuyor.

Hem A330-200 hem de A330-300 uçakları dönüşüm için uygun olsa da, daha uzun gövdeli A330-300P2F, düşük yoğunluklu kargo düşük yoğunluktaki kargolar için yüksek hacimsel yük kapasitesi sayesinde özellikle entegratörler ve ekspres taşıyıcılara uygun çözümler sunuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Amazon Air, Airbus’la 10 A330-300P2F için anlaşma imzaladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir