1. Haberler
  2. Havalimanları
  3. Almanya’nın beş havalimanında Çarşamba günü greve gidilecek

Almanya’nın beş havalimanında Çarşamba günü greve gidilecek

Almanya'nın beş havalimanında Çarşamba günü greve gidilecek. Grevden Frankfurt, Münih, Hamburg, Berlin ve Düsseldorf havalimanları etkilenecek.

featured

Almanya’nın beş havalimanında Çarşamba günü greve gitme kararı aldı. Frankfurt, Münih, Hamburg, Berlin ve Düsseldorf havalimanları grevden etkilenecek.

Almanya’da Birleşik Hizmet İşleri Sendikası (ver.di), Lufthansa’nın yer hizmetleri çalışanlarına Çarşamba günü greve gitmeleri için çağrı yaptı.

DW Türkçe’nin aktardığına göre Frankfurt, Münih, Hamburg, Berlin ve Düsseldorf havalimanlarını etkileyecek olan grevin yerel saatle 04.00’te başlaması ve ertesi gün saat 07.10’da son bulması planlanıyor.

Ver.di, grev nedeniyle muhtemelen çok sayıda uçuşun iptal edileceğini ya da rötarlı gerçekleşeceğini belirtti.

Söz konusu grev kararı, Lufthansa’nın yer hizmetlerinde çalışan yaklaşık 25 bin kişiye yönelik zam oranıyla ilgili şu ana kadar yürütülen görüşmelerde henüz bir sonuca ulaşılamaması nedeniyle alındı.

Ver.di müzakerecisi Marvin Reschinsky, “Lufthansa eğer aynı grup bünyesindeki diğer çalışanlara getirdiği zammı yer hizmetleri personeline de yapsaydı böyle bir greve gerek kalmayacaktı. Ancak ne yazık ki müzakere masasında buna yanaşılmadı” diyerek, “Bu yüzden yolcularımızın anlayış göstereceğini umuyoruz. Çünkü onlar da çalışanlar gibi personel açığının giderilmesini ve daha iyi bir hizmet verilmesini arzuluyor” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 12.5 ZAM BEKLENTİSİ

Sendika şirketin şu ana kadar tatmin edici bir teklif sunmadığını belirtti. Lufthansa yer hizmetleri personeli için yüzde 12,5 zam talep etti. Bu da bir yıllık süre içinde ayda en az 500 euroluk bir artış anlamına geliyor.

Ver.di, Lufthansa bünyesindeki çalışanlara, 3 bin euro enflasyon telafi ikramiyesi ödenmesini talep ediyor.

Sonraki görüşme 12 Şubat’ta Frankfurt’ta.

Almanya’da ver.di sendikasının çağrısıyla 1 Şubat’ta da 11 havalimanında yer hizmetleri çalışanları greve gitmişti. Grev nedeniyle Türk Hava Yolları (THY) dâhil çok sayıda hava yolu şirketinin uçuşu iptal olmuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Almanya’nın beş havalimanında Çarşamba günü greve gidilecek
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir