Almanya Schengen vize randevu sisteminde yeni dönem.. Onay geldi!

Türkiye’den Almanya’ya yapılan Schengen vizesi başvuruları için randevu sisteminde yapılması planlanan değişiklik resmi olarak onaylandı.

featured

Türkiye’den Almanya’ya yapılan Schengen vizesi başvuruları için randevu sisteminde yapılması planlanan değişiklik resmi olarak onaylandı.

Türk vatandaşlarının yaşadığı Schengen vize krizi sıkça gündem olurken, Almanya Büyükelçiliği yetkilileri yeni sistem açıklayacaklarını belirtmişti.

Almanya, resmi bir açıklama ile iki aşamalı yeni randevu sistemine geçtiğini duyurdu. Yeni sistem randevu almayı kolaylaştıracak.

Büyükelçilikten açıklama

Almanya’nın Türkiye Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada “Almanya’nın Türkiye’deki dış temsilcilikleri 5 Mart itibariyle vize için randevu alma sistemini değiştirerek başvuru randevuları için bekleme listesi uygulamaya koymaktadır. Kayıt oluşturulduktan sonra kronolojik sırayla randevu verilecektir.” ifadelerine yer verildi:

Karara göre artık Almanya’dan Schengen başvurusunda bulunacak Türk vatandaşları iki aşamalı başvuru yapacak. Vize başvurusu yapmak isteyen kişi önce Türkiye’deki yurt dışı temsilciliklerinin internet sitelerinde kayıt oluşturacak. Kayıt oluşturulduktan sonra başvuru tarihlerine göre sırayla randevu verilecek.

NTV’de yer alan habere göre, randevu alındıktan sonraki süreç ise aynı kalacak. Başvurular Almanya’nın hizmet sağlayıcısı iDATA aracılığıyla eskisi gibi devam edecek. Randevu bekleme listesine ise ücretsiz olarak kayıt olunabilecek.

iDATA’nın gönderdiği e-postadaki randevu tarihi onaylandığında ise 48 saat içinde hizmet ücreti ödemesi alınacak.

iDATA’dan açıklama gecikmedi

iDATA’nın internet sitesinde de Schengen başvurularında yeni sisteme geçildiği belirtildi.

Açıklamada, 18 Mart 2024 itibariyle randevuların yalnızca Almanya’nın Türkiye’deki yurtdışı temsilciliklerinin internet sitesinde yer alan kayıt sistemi üzerinden gerçekleştirileceği bildirildi.

Vize başvurusunda bulunacaklar bugünden itibaren Türkiye’deki Alman Dış Temsilciliğin randevu bekleme listesine kaydolacak ve e-posta onayı bekleyecek.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Almanya Schengen vize randevu sisteminde yeni dönem.. Onay geldi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir