Almanya Kabil’e gönderdiği A400M’le sadece 7 kişiyi tahliye etti!

featured
service

Afganistan’da ikinci büyük işgalci güç olarak binlerce kişiyi tahliye etmeyi planlayan Almanya, Kabil’e dün gönderdiği A400M tipi askeri uçakta sadece yedi kişinin tahliye edildiğini açıkladı.

20 yıllık Afganistan işgaline ABD’den sonra en fazla muharip asker yollamış ülke olan Almanya, Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi sonrası Kabil Havalimanı’nda yaşanan kaos sırasında ilk tahliye uçağına sadece yedi kişinin binebildiğini açıkladı. Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, gönderdikleri A400M uçağının havalimanına çok tehlikeli bir iniş yaptığını, alanı hızla yeniden terk etmesi gerektiğini ve bu sırada uçağa yedi kişinin bindiğini söyledi.

ALMANYA CUMHURBAŞKANI: GÖRÜNTÜLER BATI İÇİN UTANÇ VERİCİ

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ise Kabil’den gelen görüntülerin Batı için ‘utanç verici’ olduğunu söyleyerek, “Afganistan’da, bizim de sorumluluğunu paylaştığımız bir insani trajedi yaşıyoruz” dedi.

‘HAVALİMANINDA ÇOK KARMAŞIK BİR DURUM VAR’

Almanya’nın Afganistan’daki tahliye operasyonlarına bugün devam etmesi bekleniyor. Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, ARD kanalına yaptığı açıklamada, dün yaşananları şöyle anlattı: “Havalimanında çok kaotik, tehlikeli ve karmaşık bir durum var. Çok az zamanımız vardı, dolayısıyla sadece orada olan insanları uçağa aldık.”

‘BAŞKA ÜLKELERİ DE DESTEKLEYECEĞİZ’

Kramp-Karrenbauer, bugünden itibaren daha fazla kişiyi tahliye etmeyi umduklarını belirtti. İlk uçağın asıl hedefinin tahliyelere yardım edecek Alman askerlerini Kabil’e götürmek olduğunu savunan Kramp-Karrenbauer, havalimanının birkaç gün daha açık kalmasını beklediklerini söyleyerek, sadece Alman vatandaşlarını değil, Almanya için çalışan ve risk altında bulunan Almanları da tahliye etmeyi planladıklarını açıkladı. Alman bakan, “Aynı zamanda başka ülkeleri de destekleyeceğiz” dedi.

Almanya’nın binlerce çifte vatandaşının yanı sıra hak savunucuları, avukatlar ve yabancı güçler için çalışan bazı kişileri tahliye etmeyi planladığı belirtiliyor.

Duvar

0
kalp
Kalp
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Almanya Kabil’e gönderdiği A400M’le sadece 7 kişiyi tahliye etti!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.