Gündem

Alman hükümeti batan Thomas Cook’un sahip olduğu Condor kurtarmak için devre girdi

Alman turizm sektörünün en önemli taşıyıcılarından olan Condor’un ayakta kalabilmesi için Almanya kesenin ağzını açtı. Alman hükümeti Condor’a kredi verecek.

Condor ile Alman hükümeti arasında yapılan anlaşmaya göre, ilk etapta havayoluna 380 milyon euro devlet garantili kredi sağlanacak. Kredi meblağı federal hükümet ile Hessen eyalet hükümeti tarafından temin edilecek.

Thomas Cook’un iflasını açıklamasının ardından Condor, Almanya’da merkezinin bulunduğu Hessen eyalet hükümetinden likidite darboğazını aşabilmek için devlet garantili destek kredisi talebinde bulunmuştu. Condor, ana şirketin iflasından sonra uçuşlarını iptal etmedi.

Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Salı günü yaptığı açıklamada Condor’un içine düştüğü olumsuz koşulların Thomas Cook şirketinin iflasıyla bağlantılı olduğunu belirterek, “Şirketin kendisinin neden olduğu bir sorun değil” demişti.

İNGİLTERE DESTEK VERMEDİ

Thomas Cook’un aynı adlı Almanya iştiraki de, İngiltere merkezli ana şirketin iflasından sonra Alman hükümetinden devlet destekli kredi talebinde bulundu.

178 yıllık İngiliz tur operatörü Thomas Cook, şirketi kurtarmak için gerekli olan finansmanı bulamayınca Pazartesi günü Yüksek Mahkemeye zorunlu tasfiye başvurusu yaptığını duyurmuştu.

Şu anda bu şirketten bilet alan 150 bin kişinin, bulundukları tatil bölgelerinden ülkelerine dönmeleri için İngiliz hükümeti bir dizi operasyon başlattı.

Kaynak: DW Türkçe

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu