Savunma Sanayi

AKSUNGUR TSK için gün sayıyor

TUSAŞ tarafından geliştirilen Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli İHA AKSUNGUR’un bu yıl sonunda kardeşi ANKA’nın yanında TSK envanterine girmesi bekleniyor.

TUSAŞ tarafından geliştirilen Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli İHA AKSUNGUR’un bu yıl sonunda kardeşi ANKA’nın yanında TSK envanterine girmesi bekleniyor. 40 saat boyunca havada kesintisiz uçuş yapabilen, 40.000 feet’e kadar çıkabilen AKSUNGUR, tüm hava koşullarında keşif ve taarruz görevlerinde önemli rol alacak ve çeşitli mühimmat lojistiğine katkı sağlayacak.

AKSUNGUR Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli İHA Sistemi: gece/gündüz her türlü hava koşullarında istihbarat, gözetleme, keşif ve taaruz görevlerini gerçekleştirebilen; EO/IR, SAR ve Sinyal İstihbaratı (SINGINT) faydalı yüklerini ve çeşitli havadadan yere mühimmat sistemlerini taşıyabilen İnsansız Hava Aracı Sistemi’dir. 40.000 feet irtifaya çıkabilen ve 40 saate kadar havada kalabilme özellikleriyle en zorlu operasyonların tamamlanabilmesine imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel PD-170 motoruna sahiptir.

İLGİLİ HABER:
Hindistan Türkiye’ye savunma ürünleri ihracatını kesti

Halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde bulunan İnsansız Hava Aracı (İHA) ANKA Sistemi ile benzer aviyonik mimariye sahip ve aynı yer sistemlerini kullanan AKSUNGUR, 750 kg yüksek faydalı yük taşıma kapasitesi ile İHA ANKA Sistemi’nin yaklaşık 20.000 saatlik elektronik harp koşulları da dahil en zorlayıcı muharebe koşullarındaki uçuş tecrübesinin üzerine inşa edilmiştir.

Kaynak
Defenceturk
Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da dikkatini çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı