Airbus Qatar Airways gerginliğinde yeni gelişme

featured

Qatar Airways, 18 Şubat 2022 Cuma günü Yüksek Mahkeme’nin Airbus’a karşı tedbir kararını memnuniyetle karşıladı. Kararın özü, Airbus’ın karar tarihi ile Nisan ayında yapılacak bir sonraki duruşma arasında, Qatar Airways’in A321 Sözleşmesi’nin sözde iptali ile ilgili olarak alabileceği herhangi bir mahkeme kararına uyma sürecini olumsuz yönde etkileyecek hiçbir şey yapmaması gerektiğidir. Alınan karar bir ihtiyati tedbir olduğundan, bu kararın ihlali Airbus için ciddi sonuçlar doğuracaktır. Yüksek Mahkemenin kararı, Qatar Airways’in Airbus’ın gelecekte A321 sözleşmesinin şartlarına uymadığını ileri sürme girişimlerine karşı korunmasına yardımcı olacak.

Qatar Airways, Airbus CEO’sunun şirketin en son basın etkinliği sırasında bu davaya atıfta bulunurken yaptığı açıklamayı da şaşkınlıkla karşılıyor. Airbus CEO’su yaptığı açıklamada, “Kendimizi ve şirketi korumak için adımlar atmalıyız ve temelde yaptığımız şey bu, ancak açıkçası durumu daha dostane bir şekilde çözmeye çalışmaya devam ediyoruz” dedi. Ne Qatar Airways’in ne de hukuk ekibinin Airbus’ın durumu dostane bir şekilde çözmeye yönelik çabalarından haberdar olmadığının açıklığa kavuşturulması önemlidir; aslında fiili durum bunun tam tersidir. Qatar Airways, Airbus’ın şu anda A350 uçak tipini etkileyen A350 uçağından oluşan boya çatlakları tam bir temel neden analizini oluşturmak için kendi sözleşme taahhütlerini sona erdirmeye yönelik son çabalarını şaşkınlıkla karşıladı. Qatar Airways, Airbus’ın A350’de oluşan boya çatlakları tamamen, düzgün ve şeffaf bir şekilde araştırmasını ve boyanın altındaki uçağın yüzeyini bozan önemli bir durumun kesin ve tam nedenini belirlemesini gerektiren bir karar için yasal işlemlerine devam edecek.

Daha sonraki bir gelişmede, Qatar Airways, yerel havacılık otoritesi olan Katar Sivil Havacılık (QCAA), toplamda yirmi iki (22) Airbus A350 ile sonuçlanan ilave bir A350 uçağıyla ilgili Uçuşa Elverişlilik İnceleme Sertifikasını iptal ettiğini bildirmekten üzüntü duymaktadır. Bu karar, yerel havacılık otoritemiz tarafından alınmıştır, çünkü bu uçakların tümü, Airbus tarafından belirlenen tolerans sınırlarının ötesinde A350 Hızlandırılmış Yüzey Bozulma Durumunun bir sonucu olarak hasarlı hale gelmiştir. QCAA, tam ve kesin bir temel neden analizi tamamlanana, sürekli uçuşa elverişlilik üzerindeki etkisi belirlenene ve temel nedeni kalıcı olarak düzeltmek ve hasarı onarmak için bir çözüm bulunana kadar bu uçakların hizmete dönmesine izin vermeyecektir. Yolcuların ve mürettebatın güvenliği Qatar Airways için en yüksek öncelik olmaya devam ediyor ve bu nedenle QCAA’nın kararını tam olarak destekliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Airbus Qatar Airways gerginliğinde yeni gelişme

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir