HavacılıkPegasusTürk Hava Yolları

Airbus Fransız şirketi mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Fransa mallarını boykot edin" çağrısı sonrası sosyal medyada "Airbus" etiketi ana gündem maddesi oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Fransa mallarını boykot edin” çağrısı sonrası sosyal medyada “Airbus” etiketi ana gündem maddesi oldu. Birçok kullanıcı Türk Hava Yolları, Pegasus ve devlet filosunda bulunan Airbus üretimi uçakların Fransız malı olduğu gerekçesiyle satılması ya da elden çıkarmasını istiyor. Bir çok kullanıcı ise önceki gün Türk Hava Yolları filosuna katılan ve halen THY’nin siparişin devam ettiği Airbus A350’lerle ilgili sözleşmenin iptal edilmesini istiyor. Peki Airbus Fransa’ya ait şirket mi?

Airbus’ın Fransa’nın Toulouse’taki merkezinde üretimi tamamlanan TC-LGA ve TC-LGB kuyruk tescilli A350 tipi uçaklar Türk Hava Yolları’na teslim edildi.  Fotoğraf: Cumali Selvi 

Airbus’ın kurumsal merkezi Hollanda’da

Kurumsal merkezi Hollanda’da bulunan Airbus’ın hisseleri Fransa, Almanya ve İspanya’da işlem görüyor. Airbus, tasarladığı ve ürettiği sivil ve askeri uçakların dünya genelinde satışını yapıyor. Uçaklar hem Avrupa Birliği içinde hem de diğer ülkelerde üretiliyor. Şirketin sivil havacılık bölümünün merkezi Fransa’nın Toulouse şehrinde bulunuyor.

Pegasus Havayolları'na teslim edilmek üzere hazırlanan TC-NCK tescilli A320neo,teslimat için gün sayıyor
Pegasus ve Türk Hava Yolları’nın Airbus A320 ve A321neo tipi uçakları ise Almanya’nın Hamburg’daki tesislerinde üretiliyor. Fotoğraf: Tobias Gudat

Üretim tesisleri Fransa, Almanya ve İspanya’da

Üretim tesislerinin çoğu da Avrupa Birliği’nde (Fransa, Almanya, İspanya) bulunmakla birlikte Çin, İngiltere ve ABD’de de tesisleri yer alıyor. Son montaj işlemleri Fransa’nın Toulouse, Almanya’nın Hamburg, İspanya’nın Sevilla, Çin’in Tianjin ve ABD’nin Mobile, Alabama şehirlerinde yapılıyor. Ekim 2016 itibarıyla dünya genelindeki Airbus uçakları 110 milyondan fazla uçuş yaptı, 215 milyar kilometre yol kat etmiş ve 12 milyar yolcu taşıdı.

A320 modeli denilen ve A318, A319, A320 ve A321 modellerini kapsayan seri Almanya’nın Hamburg kentinde montajlanırken diğer modeller Fransa’da montajlanmaktadır. Her seride ayrı dağılım göstermekle birlikte genelde:

  • Gövdeden Almanya,
  • Elektronik aksamından ve iniş takımlarından Fransa,
  • Kanatlardan Birleşik Krallık,
  • Kanat Parçalarından, uçuş yüzeylerinden Hollanda
  • Kapı gibi aksamlarından ise İspanya sorumludur.

Airbus uçaklarının kritik birçok parçası ise Türkiye’de üretiliyor.Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından üretilen parçalar Fransa ve Almanya’ya gönderiliyor. Türkiye’de üretilen uçak gövde parçaları ise Airbus Beluga XL uçaklarıyla taşınıyor.

 

THY’nin 179 uçağı var

Hali hazırda 179 uçaklık (yolcu ve kargo) Airbus filosuna sahip olan Türk Hava Yolları, filosundaki 66 adet A330 modeli ile dünyada bu uçak tipinin en büyük operatörüdür. Filoya katılacak olan yeni A350’ler ile havayolu, A330 ve A350XWB Aileleri arasındaki eşsiz ortak kullanım yeteneği sayesinde operasyonel esneklik ve daha düşük işletme maliyetleri gibi avantajlardan yararlanacak.

Hava Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu