Air France-KLM üzerinden “güç savaşı”

featured

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, habersiz hisse artışı nedeniyle Hollanda’dan açıklama beklediğini söylerken, Maliye Bakanı Bruno Le Maire ise Hollandalı mevkidaşı Wopke Hoekstra ile yarın Paris’te bir toplantı yaparak konuyu görüşeceklerini bildirdi.

Bruno Le Maire basına yaptığı açıklamada, Air France-KLM Genel Müdürü Ben Smith’e olan güvenlerinin tam olduğunu belirtti ve Hollanda hükümetinin Ben Smith’in çalışmalarına fazla müdahale etmemesini istedi.

Hollandalı Bakan, geçen ay, Ben Smith ile yaptığı görüşmede, Air France-KLM şirketinin Amsterdam’da Schiphol Havaalanı’ndan önemli güzergahlara yaptığı uçuşlara müdahale etmemesini istemişti.

Hollanda basınında yer alan haberlerde, Smith’in “kayıtsız” ve “kibirli” davranışlarının “Hollanda hükümetinin, aniden hisse artışı yaparak grup içinde gücünü artırmasında önemli rol oynadığı” yorumu yapılıyor.

Fransa ve Hollanda’nın “güç savaşı”

Fransız basınında çıkan haberlerde, hisse artışına giden Hollanda hükümetinin, “şirketin yönetim kurulundaki ağırlığını artırmak istediği ve bu sayede şirketin özellikle Schiphol Havalimanı’ndan uçuşlara ağırlık vermesini hedeflediği” yorumu yapılıyor.

Hollanda’nın Air France KLM ortaklığındaki hisselerini yüzde 14’e çıkartmasının ardından şirketin hisseleri dün yüzde 11,7 puan düşüş göstermişti.

Bugün ise öğle saatleri itibarıyla şirket hisseleri yüzde 2 düşüş gösterdi. Fransa’nın şirkette yüzde 14,3 oranında payı bulunuyor.

Air France ve KLM,2004 yılında ortaklık kararı almıştı. Delta Airlines ve China Eastern Airlines şirketlerinin de yüzde 8,8’er oranında Air France KLM’de hissesi bulunuyor.

Air France KLM, geçen yıl 100 milyonun üzerinde yolcu taşıyarak, Avrupa’da sivil hava taşımacılığında ilk sırada yer almıştı. (Euronews)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Air France-KLM üzerinden “güç savaşı”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir