Ahmet Bolat deprem bölgesine uçakla yardım göndermek isteyen için mesajı

featured

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, deprem bölgesine uçakla yardım göndermek isteyen vatandaşlara yönelik bir bilgilendirmede bulundu.

Çok sayıda vatandaşın THY’ye başvurarak yardımı olacağını düşündüğü malzeme göndermek istediğini ifade eden Bolat, bazı şeylerin götürülmesinin neden mümkün olmadığını açıkladı.

Ahmet Bolat’ın açıklaması:

Değerli Arkadaşlar, dün izlediğimiz gibi birçok video bize de geliyor. “Üzerinde çalıştığımız şu ekipman şunları yapıyor, nolur alın” ya da “arkadaşlarla epey bir şey topladık, alın götürün” gibi. Öncelikle, konsoloslukların ya da elçiliklerin bilgisi hariç hiçbir şeyi taşımayacağız. Aynı şekilde, ticari ya da yaygın kullanıma açılmamış, prototip ya da araştırma-deney düzeyindeki proje ekipmanlarını da. Tahmin edeeceğiniz birçok nedeni var bunun, ama esas olanı şu. Knapsack problemini çoğu kişi bilir. Kısıtlı kapasitemiz (sırt çantamız) var, ve bu çantayı en değerli aynı zaman da en hafif ağırlıklı ve en küçük hacimli malzemelerle dolduralım ki, yol boyunca daha az yorulalım, menzile ulaşabilelim ve ihtiyacımız olan her şeyi çantadan çıkarıp kullanalım.

Mesela, geçen gün ekmek yollayıp durduk. Çeşitli organizasyonlar dernekler İstanbul’daki fırınları ekstra çalıştırdılar. Neden? Sahadaki bazı vatandaşlar buradaki yakınlarına “ekmek dahi yok” dedi. Lokal sorunlar tüm deprem bölgesinde var gibi algı oluştu. Sonuç, taşınan onca koli ekmeğin çoğu havalimanlarında ortada kaldı.

AFAD, “nerede ne eksik var, kendi elinde ne var, nasıl gönderir ve hangi uçağa yükleyebilir, vardığında malzemeleri kim uçaktan boşaltacak, kimler taşıyıp menzile ulaştıracak” biliyor ve organize ediyor. Bugüne kadar AFAD kaynaklı taşıdığımız kargo üç bin tonu geçti. Bu arada bir şekilde farklı organizasyonların İstanbul Havalimanına getirdiklerine de kayıtsız kalamıyorsunuz. Evet, çok para harcanmış, kavurmadan tutun bala kadar her şey toparlanmış. Ama biz nakliye kapasitemizi en optimum kullanmak istiyoruz. Kavurma eğer 3-5 gün sonra da gidebilirse, bizim onu o zaman götürmemiz lazım. Özetle, bu tür videoları çeken arkadaşlar ya da yayan arkadaşlar; lütfen bunları yurtdışındaysanız elçilikler veya konsolosluklara, yurtiçindeyseniz ya AFAD’a ya da KIZILAY’a iletin.

Son olarak da bugünden itibaren yapılacak sefer sayıları ve taşınabilecek yolcu sayılarını yayınlamayı bırakıyorum. İki amacımız vardı. 1) oradaki vatandaşlarımızın ya da yakınlarının bu tarifeleri görerek kendi planlarını daha bilinçli yapmalarını sağlayarak havalimanlarındaki yığılmayı azaltmak. Artık biz de “hangi havalimanından kaç kişi taşınır” biliyoruz ve bugün ki kapasite planını hemen hemen dünküyle aynı olarak düzenliyoruz. 2) bizim depremzedelerin yanında olduğumuzun ve “şimdi – olmadıysa birazdan”, “bugün – olmadıysa yarın” ama isteyen herkesi muhakkak deprem bölgesinden İstanbul’a taşıyacağımızın bilinmesini istedik. Bu güven de artık yerleşti sanıyorum.

Bunu da yazmasam haksızlık olur. İştirak şirketimiz SunExpress de tahliyeleri Antalya ve İzmir’e yaptı ve yapıyor. Ayrıca kurtarma ve güvenlik ekiplerini de buralardan taşıdı ve taşıyor. Güncel bilgileri için sosyal medya hesaplarına bakabilirsiniz. Bire bir yaptığımız koordinasyonla burada da optimizasyon yapıyoruz.

Cuma’mız Hayırlı ve Bereketli olsun.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Ahmet Bolat deprem bölgesine uçakla yardım göndermek isteyen için mesajı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir