Havacılık

AB’den Türkiye’ye küstah tehdit

Avrupa Birliği’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları nedeniyle Türkiye’ye uygulamayı planladığı olası yaptırımlar basına sızdırıldı.

Avrupa Birliği’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları nedeniyle Türkiye’ye uygulamayı planladığı olası yaptırımlar basına sızdırıldı.

Reuters’ın son dakika haberi olarak duyurduğu gelişmede AB’nin taslak metnini yayınladı. Metinde, “Avrupa Birliği Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj çalışması dolayısıyla hava ulaşımı anlaşması görüşmelerini ve Türkiye ile üst düzey diyaloğu askıya aldı” ifadesi yer alıyor.

Habere göre, AB, Türkiye’ye birliğe katılım sürecinde verilen mali yardımı 2020’de kesmeyi planlıyor; bu amaçla Avrupa Yatırım Bankası’ndan Türkiye’ye verilen fonların gözden geçirilmesi istendi.

AB’nin Türkiye’nin sondaj çalışmalarının devam etmesi durumunda başka önlemler de alacağı bildirildi.

KESİN KARAR PAZARTESİ VERİLECEK

Habere göre, Avrupa Birliği’nin ortak aldığı belirtilen bu karar bugün Brüksel’de üye devletlerin temsilcileri ile görüşülecek. Kararda hâlâ değişiklik yapılabileceği, son halinin pazartesi günü yapılacak AB Dışişleri Bakanları toplantısında kabul edileceği belirtildi.

BAĞLANTILI HABER:
Kuşları havaalanından uzak tutan dron
Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı