Havayolları

AB’den havayolları için önemli slot hakkı kararı

Koronavirüs salgını nedeniyle uzun süre uçamadığı için slot haklarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalan Avrupa'daki hava yollarının slot hakları uzatılacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle uzun süre uçamadığı için slot haklarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalan Avrupa’daki hava yollarının slot hakları uzatılacak.

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada , 2020/2021 kış sezonu için havaalanı slotlarına ilişkin AB düzenlemelerinin askıya alınmasını 27 Mart 2021 tarihine kadar uzatılmasının planladığı bildirildi.

AB Ulaştırma Komiseri Adina Vălean, ” Koronavirüs salgınından en büyük zararı hava yolu şirketleri ve havacılık sektörü geneli gördü. Hava trafiğinin yakın dönemde eski düzeye ulaşma olasılığı da görünmüyor” dedi.

Bu durumun havayolu şirketlerinin plan program yapmalarını zorlaştırdığını söyleyen Vălean “Kullanmazsan kaybedersin” kuralı olarak anılan havaalanı slotlarının AB düzenlemelerine göre , havayoluna tahsis edilen slotların en az yüzde 80’ini işletmek zorunda olduğunu anımsatarak “ Bu özel durumda bu kural işletilemez Bu nedenle o kural koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle askıya alındı” dedi.

 

Slot Nedir?

Slot, koordine edilen bir havalimanında belirli bir gün ve saatte iniş veya kalkış amacıyla havalimanı alt yapısının tamamını kullanmak üzere havalimanı işletmecisi veya ilgili sivil havacılık otoritesi tarafından havayolu şirketlerine tahsis edilen izne verilen addır.

Slot düzenlemeleri, IATA tarafından hazırlanan yönergeye göre gerçekleştirilir.

Havalimanları, slot düzenlemesi çerçevesinde üçe ayrılır:

– Level 1 (Non-Coordinated Airport) – Koordine edilmeyen havalimanı

– Level 2 (Schedules Facilitated Airport) – Tarifesi düzenlenen havalimanı

– Level 3 (Coordinated Airport) – Koordine edilen havalimanı

Slot uygulaması, Level 3 kategorisindeki havalimanlarında gerçekleştirilir.

Havalimanlarının bu üç kategoriden hangisine dahil oldukları, meydan trafik kapasitesi ile gerçekleşen kapasite arasındaki orana göre belirlenir.

Havayolu101

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu