ABD’de The National Interest dergisi Kaan’ı övdü

featured

ABD’de The National Interest dergisi, Milli Muharip Uçak KAAN üzerine yaptıkları inceleme neticesinden bir makale yayınladı. KAAN’a övgüler yağdıran derginin F-35 kıyaslaması ise dikkatlerden kaçmadı.

Milli Muharip Uçak KAAN daha havalanmadan tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başardı. Askeri teknolojiler üzerine analizler yayınlayan The National Interest dergisi, bu ayki sayısında, KAAN’ı mercek altına aldı.

Türkiye’nin TF-X Görünmez Savaş Uçağı’‘ başlıklı analizde, Milli Muharip Savaş Uçağı ‘TF-X’in hava üstünlüğü sağlaması amacıyla üretileceği aktarıldı. Ek olarak F-35 savaş uçağına olan benzerliklerine de dikkat çekildi.

“F-35 İLE AYNI YÖNDE”

Analiz yazısında Türkiye’nin parasını verip satın aldığı 6 adet F-35A görünmez savaş uçaklarını istediğinin altı çizilen yazıda ”TF-X savaş uçağı da görünmez sınıfında olacak ancak Türkiye’nin ihtiyaçlarına F-35 ile aynı yönde cevap vermek için üretilmiyor” denildi.

HAVA ÜSTÜNLÜĞÜ

Dergide; Türkiye’nin yerli savaş uçağı KAAN’ın daha çok F-35 Lightining II uçaklarıyla birlikte, ‘hava üstünlüğü sağlama’ misyonuyla kullanmayı planladığına yer verildi. TF-X’in orta vadede Türkiye’nin F-16 filolarının yerini almasının beklendiği de analize eklendi.

DONANIMLI UÇUŞ 2024’DE

Analiz yazısında ”görünmez, çift motorlu ve tüm hava koşullarında hava üstünlüğü kurma amaçlı” ifadeleriyle tanıtılan TAI KAAN’ın (TF-X) beklenenden daha kısa sürede tamamlanabileceği bilgisi de yer aldı.

Yazıda TF-X’in ilk tam donanımlı uçuşunu 2024 Ekim ayında gerçekleştirmesinin beklendiği ifade edilirken, beşinci nesil savaş uçağı sınıfında bulunan TF-X’in savaş alanında kullanılması için de bir kaç yıl daha gerektiğinin altı çizildi.

Sistemin gelişmiş kızılötesi arama ve yer belirleme kabiliyetine sahip olduğu ifade edilirken uçağın ana gücünü F110 turbo fan motorlarından alacağı bilgisine değinildi. (tgrthaber)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
ABD’de The National Interest dergisi Kaan’ı övdü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir