ABD’de 3 hafta içerisindeki 3’üncü 5’inci nesil uçak kazası

featured

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait Lockheed Martin F-35A Lightning II tipi savaş uçağı, önceki gün yaşanan olayda, iniş takımlarının açılmaması üzerine çöktü.

Edinilen bilgiye göre ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı Hill Hava Kuvvetleri Üssü’nde bulunan 388’inci Savaşçı Kanadı’ndan bir F-35A Lightning II tipi savaş uçağı, rutin eğitim uçuşunun ardından üsse iniş yapacağı sırada, iniş takımı açılmadı. Bunun üzerine uçak gövde üzerine inerken, pilot ise fırlatma koltuğu aracılığıyla uçağı terk etti.

Olayın ardından Hill Hava Kuvvetleri Üssü’nün pistleri kapatılırken, havadaki savaş uçakları ise farklı meydanlara yönlendirildi. Hill Hava Üssü, pistlerin yeniden açılana kadar eğitim uçuşlarının durdurulacağını ve olayın araştırılması için bir güvenlik kurulunun oluşturulduğunu açıkladı.

Bu olay ile birlikte ABD Hava Kuvvetleri, yaklaşık son üç hafta içerisinde, üçüncü 5’inci nesil savaş uçağı kazasına imza atmış oldu. ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-22 Raptor tipi savaş uçağı 15 Mayıs tarihinde, F-35 Lightning II tipi savaş uçağı ise 20 Mayıs 2020 tarihinde düşmüştü.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
ABD’de 3 hafta içerisindeki 3’üncü 5’inci nesil uçak kazası