AB hava sahası Rus uçaklarına kapatılıyor

featured

Rusya’nın Ukrayna saldırısının dördüncü gününde 20’den fazla ülke Rusya’ya hava sahalarını kapattıklarını açıkladı. AB Komisyonu Başkanı Von Der Leyen ise AB hava sahasının tüm Rus uçaklarına kapalı olacağını duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş 4. gününde devam ediyor. İki ülke arasında sıcak çatışma sürerken birçok ülke de Rusya’ya karşı yaptırımlar açıklıyor. Yaptırımların yanında bazı ülkeler Rusya’ya hava sahalarını kapattıklarını da duyurdu.

Yirmiden fazla ülkenin hava sahası kararının ardından AB Komisyonu Başkanı Von Der Leyen, AB hava sahasının oligarkların özel jetleri dahil tüm Rus uçaklarına kapalı olacağını açıkladı.

Bugün Almanya Ulaştırma Bakanlığı, Almanya hava sahası ve havaalanlarının Rus uçaklarına üç ay boyunca kapatılacağını açıkladı. İnsani yardım uçalarının bu yasağın dışında tutulacağı belirtildi. Almanya’nın ardından İtalya’da hava sahasını Rus uçaklarına kapattı.

Hollanda’da bu akşam itibariyle hava sahasını Rus uçaklarına kapatacağını açıkladı. Hollanda Altyapı ve Su İşleri Bakanı Mark Harbers, kararı sosyal medyada hesabından duyurdu.

Harbers, “Hollanda hava sahasında gereksiz ve vahşi şiddet uygulayan bir rejime yer yoktur. Hollanda bu nedenle bu akşam hava sahasını Rus uçaklarına kapatmaya hazırlanıyor” ifadesini kullandı.

Fransa Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Fransa’da bu akşamdan itibaren hava sahasını bütün Rus uçaklarına ve havayolu şirketlerine kapatacak.

Son olarak Norveç, Kanada ve İspanya, Portekiz ve Makedonya da hava sahasını rus uçaklarına kapatacağını duyurdu.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
AB hava sahası Rus uçaklarına kapatılıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir