Gündem

737 MAX krizi ile zor günler geçiren Boeing ilk çeyrek rakamlarını açıkladı

ABD'li havacılık ve savunma devi Boeing 2019 yılına ait ilk çeyrek rakamlarını resmen açıkladı. Buna göre faaliyet nakit akışı 2,8 milyar dolar olurken şirket 1,2 milyar dolarlık temettü ödemesi gerçekleştirdi.

Boeing, azalan 737 teslimatları ile onu dengeleyen savunma ve satış sonrası hizmetlerdeki yüksek hacmin yansıması olarak ilk çeyrek kazancını 22,9 milyar dolar olarak açıkladı. GKGMİ (Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkerleri) hisse başı kazanç 3,75 dolar, GKGMİ dışı hisse başı esas faaliyet karı 3,16 dolar olarak gerçekleşti. Boeing, 2,8 milyar dolarlık faaliyet nakit akışı sağlayarak 1,2 milyar dolarlık temettü ödemesi gerçekleştirdi.

Daha önce açıklanan 2019 yılı beklentilerinin 737 MAX etkilerini yansıtmadığı ifade edildi. 737 MAX filosunun yeniden hizmete dönüş zamanı ve koşullarının belirsizliği nedeniyle yeni tahminin daha ileri bir tarihte yayınlanacağı belirtildi.

Boeing, 135’in üzerinde test ve üretim uçuşuyla birlikte, 737 MAX yazılım güncellemesinin nihai sertifikasyonunu alma yolunda istikrarlı bir ilerleme kaydetti. Şirket, yazılımı kapsamlı bir şekilde test etmek ve sağlam bir eğitim ve eğitim kaynakları paketini tamamlamak amacıyla dünya çapında düzenleyiciler ve havayolu şirketleriyle yakın işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürüyor.

Boeing Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO’su Dennis Muilenburg, “Boeing ailesi olarak, 737 MAX’ın yeniden hizmete dönüşünü sağlamaya, müşterilerimizin, düzenleyicilerin ve havayolu yolcularının güvenini yeniden kazanmaya odaklanmış durumdayız. Müşterilerimiz, hissedarlarımız ve şirketimiz için bu zor zamanda çalışmalarımızı sürdürürken, tüm dikkatimizi üstün kalite ve performansı devam ettirmeye, güçlü ve uzun vadeli temeller üzerinde sağlıklı, sürdürülebilir büyüyen bir şirket yönetimine vermekteyiz,” açıklamasında bulundu.

Bu çeyreğin faaliyet başarısında, savunma tarafındaki önemli kazanımlar, güçlü geniş gövdeli ticari uçak performansı ve siparişleri, satış sonrası hizmetlerde süregelen sağlam büyüme ve stratejik ortaklık için Embraer hissedarlarının onayının alınması dikkati çekti.

6,1 milyon hisse geri alındı

İlk çeyrekte faaliyet nakit akışı, özellikle azalan 737 teslimatlarının yanı sıra gelir ve giderlerin yansıması olarak 2,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu çeyrek boyunca şirket, geçen yılın aynı dönemine göre hisse başı kazançta yüzde 29 artışın yansıması olarak, 1,2 milyar dolar temettü ödemesi gerçekleştirdi. Şirket, tamamı Mart ayı ortasından önce olmak üzere, 6,1 milyon hisseyi 2,3 milyar dolara geri satın aldı.

Çeyrek başında 8,6 milyar dolar olan nakit ve satılabilir senet yatırımları, çeyrek sonunda 7,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çeyrek başında 13,8 milyar dolar olan borç ise, yeni borçlanmayla birlikte 14,7 milyar dolara yükseldi.

Toplam şirket rezervi çeyrek sonunda gücünü korudu ve 487 milyar dolar olarak gerçekleşti.

787 ÜRETİMİ AYDA 14 UÇAĞA YÜKSELDİ

Ticari Uçaklar Birimi ilk çeyrek gelirleri, azalan 737 teslimatlarının uygun satış karması ile kısmen dengelenmesinin yansıması olarak 11,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. İlk çeyrek faaliyet karı, azalan 737 teslimatlarının 787 programındaki yüksek marj ile dengelenmesiyle yüzde 9,9 olarak gerçekleşti. Bildirilen kâr marjı, güncel 737 üretim oranı düzenlemesi sonucu artan maliyetleri de yansıttığı belirtildi.

Bu çeyrekte, Ticari Uçakları Birimi, 149 uçak teslimatı gerçekleştirdi ve 787 üretim oranı ayda 14 uçağa yükseldi. Ticari Uçaklar Birimi, British Airways’in ana kuruluşu IAG’den 18 adet 777X, Lufthansa Havayolları’ndan 20 adet 787 ve Bamboo Airways’den 10 adet 787 olmak üzere birçok geniş gövdeli uçak siparişi aldı. İlk 777x test uçuşu için fabrikadan çıktı. Programın bu yıl gerçekleşecek test uçuşları ve 2020’de gerçekleşecek ilk teslimatla birlikte planlandığı şekilde ilerlediği kaydedildi.

Ticari Uçaklar rezervi, 5.600 uçak ile gücünü koruyarak çeyrek sonunda 399 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu