63 milyar dolara mal olan havalimanı resmen açıldı

featured

Yapımı beş yıldan kısa sürede tamamlanan 63 milyar dolarlık yeni Pekin Havalimanı resmen açıldı. Taşınmanın 2021’de biteceği havalimanı 100 milyon yolcuya ulaşacak. Çin’in Daxing Havalimanı’nda bugün resmi olarak operasyonların başladığı ve havalimanının açıldığı belirtildi.

Bir süredir intikal uçuşlarının yapıldığı Beijing Daxing Havalimanı’nı kullanacak olan havayolları uçaklarını meydana boş bir şekilde gönderirken, yeni meydandan tarifeli seferlere bugün başlandı.

Havalimanının açılışı Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı ve Merkez Askeri Komisyon başkanı Xi Jinping katıldığı törenle yapıldı.

Daxing’den ilk günde China Southern’in A380 tipi uçağıyla Guangzhou’ya sefer düzenleyeceği açıklanırken, ayrıca China Easter, China United, Air China ve Xiamen gibi havayollarının seferler gerçekleştirileceği belirtildi.

Çin’in yeni havalimanın başkent Beijing’in 46 km güneyinde Daxing bölgesinde yer alırken, Beijing Başkent Havalimanı’nın üzerindeki yolcu yükünü hafifletmesinin planlanıyor.

4 hazır pistle açılacak olan havalimanının 2025 yılında yıllık 72 milyon yolcuya hizmet vermesinin planlandığı, uzun vade de ise yolcu rakamının 100 milyona çıkacağı belirtiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
63 milyar dolara mal olan havalimanı resmen açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir