2.5 ayda 9 şehit

featured

Dün İstanbul Çekmeköy’de UH-1 tipi helikopter düştü kazada 4 asker şehit düştü. 2,5 ay önce aynı model bir helikopter yine İstanbul’da düşmüş ve 5 asker şehit olmuştu. Kısa arayla gerçekleşen bu iki kazanın ardından gözler bu modele çevrildi. Peki 2,5 ay arayla 9 şehit verdiğimiz UH-1’in özellikleri neler?

İstanbul Çekmeköy’de dün akşam saatlerinde bir askeri helikopter düştü.

Olay, İstanbul’da bugüne dek birkaç havacılık kazasının yaşandığı Samandıra’daki üsse yakın yerde gerçekleşti. Aynı tip UH-1 tipi helikopter 2,5 ay önce birkaç kilometre ötede düşmüş 5 asker şehir olmuştu.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından, İstanbul’da meydana gelen askeri helikopter kazasının incelenmesi için Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın görevlendirildiği bildirildi.

1970’DE ENVANTERE GİRDİ

1970'DE ENVANTERE GİRDİ

Bu helikopterler, 1970 yılından beri TSK envanterinde. Skorsky’lerin, göreve başlamasının ardından UH-1’ler, daha çok eğitim uçuşlarında kullanılmaya başlandı.

KIBRIS’TA DA KULLANILDI

KIBRIS'TA DA KULLANILDI
UH-1 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı’nda da görev aldı. Peki 1970’den beri envanterde olan bu helikopterin özellikleri neler?

UH-1 arama kurtarma, nakliye ve pilot eğitimleri görevlerinde kullanılmak üzere ABD merkezli Bell firması tarafından üretildi.
4 bin 309 kilo ağırlığa sahip olan modelin menzili 318 kilometre. 17 metre uzunluğundaki UH-1 maksimum 9 kişiye ev sahipliği yapabiliyor.

1956’DA ÜRETİLDİ

1956'DA ÜRETİLDİ
UH-1’in iskelet yapısı Bell Model 204’e dayanıyor. ABD yapımı UH-1’ler İlk uçuşlarını 22 Ekim 1956’da yaptı, Pentagon envanterine ise 1959’da girmişti.

İLK VİETNAM SAVAŞI’NDA KULLANILDI

İLK VİETNAM SAVAŞI'NDA KULLANILDI
İlk olarak Vietnam Savaşı’nda kullanılan helikopterin UH-1B modelinde kabin, 9 asker ve 3 sedye alabilecek şekilde düzenlenmiştir.
Son üretimi 1976 yılında yapılan helikopterden bugüne kadar yaklaşık 16 bin adet üretildi. Bu modelin yaklaşık 5 bini Vietnam Savaşı’nda kullanılamaz hale geldi.

Tek motorlu UH-1 helikopterleri, dönem dönem yenilenen versiyonlarıyla 1980’lı yılların sonuna kadar TSK’nın helikopter filosunun bel kemiğini oluşturdu.

Ancak Skorsky’lerin devreye girmesiyle, eğitim helikopterleri olarak kullanılmaya başlandı.

ABD Ordusu 2004’de elindeki bütün UH-1’leri UH-60 Blackhawk’lar ile değiştirdi. Avusturya Ordusu da birkaç yıl önce UH-1 helikopterlerini emekliye ayırmıştı.
TSK da 2020 yılı sonuna kadar UH-1 helikopterlerinin tamamını envanterinden çıkartmayı, yerine yerli ve milli imkanlarla geliştirilen “T-625 Genel Maksat Helikopterleri”ni kullanmaya başlamayı hedefliyor.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından, İstanbul’da meydana gelen askeri helikopter kazasının incelenmesi için Teftiş Kurulu Başkanlığının görevlendirildiği bildirildi.

Bakanlığın Twitter hesabından, İstanbul Çekmeköy’deki askeri helikopter kazasına ilişkin yapılan açıklamada, “İnceleme için MSB Teftiş Kurulu Başkanlığı görevlendirilmiştir. Kapsamlı incelemeyi müteakip sonuç, kamuoyuyla paylaşılacaktır.” bilgisine yer verildi.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
2.5 ayda 9 şehit

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir