Yunanlar Sırplara kapıyı 15 Temmuz’a kadar kapattı

featured

Yunanistan, 6 Temmuz pazartesiden itibaren zorunlu durumlar haricinde Sırbistan’dan ülkeye giriş yapacak ziyaretçilere sınırlarını kapattı.

Yunan hükümeti bu kısıtlamanın 15 Temmuz’a kadar devam edeceğini duyurdu.

Hükümet sözcüsü yaptığı açıklamada ilgili makamlarla temas halinde sürekli analizler yaparak verileri değerlendirdiklerini ve halk sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde yabancı ziyaretçilere kapılarının açık olduğuna dikkat çekti.

Yunanistan’ın bu kararında Sırbistan’da artan Covid-19 vaka sayısı etkili oldu. Sırbistan, başkent Belgrat’ta yeni Covid-19 vakalarında görülen artışı yavaşlatmak amacıyla cuma günü olağanüstü hal ilan etmişti.

Yunanistan, 2018 yılındaki mali krizi atlatmaya başlarken bu kez de koronavirüs salgını nedeniyle ağır darbe alan ekonomisini yeniden canlandırmak ve turizm faaliyetlerine hız vermek amacıyla 1 Temmuz itibarıyla birçok ülkeye uyguladığı seyahat kısıtlamasını, yeniden gözden geçirme koşuluyla kaldırmıştı.

Yunanistan 3 bin 500’ün biraz üzerindeki vaka sayısı ile virüsün yayılımını kontrol altında tutarak Avrupa Birliği ülkeleri arasında salgını en iyi yöneten ülke oldu.

Bu başarıda kısıtlama tedbirlerini erken uygulamasının etkili olduğu belirtiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Yunanlar Sırplara kapıyı 15 Temmuz’a kadar kapattı