Youtube’un ilk videosu “hayvanat bahçesinde ben” isimli videodan daha eski bir video mu var?

Videonun video paylaşım platformu Youtube'a ilk yüklenen "me at zoo" (Hayvanat bahçesinde ben) isimli videodan daha eski olduğu öne sürüldü.

featured

Videonun video paylaşım platformu Youtube’a ilk yüklenen “me at zoo” (Hayvanat bahçesinde ben) isimli videodan daha eski  olduğu öne sürüldü.

Videonun video paylaşım platformu Youtube’a ilk yüklenen “me at zoo” (Hayvanat bahçesinde ben) isimli videodan daha eski  olduğu öne sürüldü.

ARKA PLAN VE İDDİALAR

Sosyal medyada ortaya atılan bir iddiaya göre, Youtube’a yüklenen ilk video olarak bilinen “me at zoo” isimli videodan daha eski bir video bulundu.

İddianın paylaşıldığı gönderide yer alan görsellerde Youtube’a “me at the zoo” isimli videonun 23 Nisan 2005’te yüklendiği görülürken, “Welcome to Youtube!!!” isimli videodun yüklenme tarihi olarak 6 Nisan görülüyor.

BULGULAR

Youtube’ta söz konusu video aratıldığında “enn” isimli kullanıcı tarafından paylaşılan bir video  bulundu. Aynı zamanda kullanıcının hesabında daha eski tarihlerde paylaştığı başka videolar da görülüyor.

Youtube’da kullanıcı ismi ve videonun ismi arandığında çıkan sonuçta ise videonun 17 yıl önce paylaşıldığı ibaresinin yer aldığı belirgin.

Fakat videoya tıklandıktan sonra açıklama kısmına bakıldığında videonun 26 Ocak 2023’te paylaşıldığı bilgisinin yer aldığı ve tarih bilgisinin değiştirildiği tespit edildi.

Mavi arka planın üstüne “Welcome to Youtube!!!” yazılan videoda aynı zamanda Youtube logosu yer alıyor. Ekranda yazan “Chad, Steve, and Jawed” isimleri de Youtube’ın kurucuları Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karimon’ı işaret etmekte.

Videoyu paylaşan kullanıcının hesabında bulunan kullanıcı kısmında ise Youtube’a 4 Eylül 2005 tarihinde katıldığı görülüyor.

Hesabın başka videoları izlendiğinde, Youtube’da video tarihlerinin nasıl değiştirilebileceği ile ilgili bir videoyu paylaştığı da tespit edildi.

Aynı hesaptan paylaşılan bazı videoların daha eski tarihleri gösterdiğine ilişkin detaylara da ulaşılabiliyor.

– Youtube’a yüklenen ilk video

Youtube’a ilk video, neredeyse 18 yıl önce, 24 Nisan 2005’te yüklendi. “Me at the zoo” başlıklı San Diego Hayvanat Bahçesi’nde çekilen 19 saniyelik video yayınlandıktan kısa bir süre sonra Youtube’un beta sürümü başlatıldı, aynı yılın sonlarına doğru resmi lansman gerçekleştirildi.

 

Kaynak: AA TEYİT HATTI 

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Youtube’un ilk videosu “hayvanat bahçesinde ben” isimli videodan daha eski bir video mu var?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir