Van’da Düşen EM809 Kuyruk Numaralı Uçak Neden Düştü?

featured

KAZA VE AKLA GELEN SORULAR
Eldeki bilgi kırıntıları ile kazanın nedenini hemen söylemek çor zor. Bunun için kaza kırım uzmanlarının çalışmalarını beklemek, hazırlanacak raporlara ulaşmak çok önemli. Van uçağiyla ilgili akıllara gelen sorular…

1 : Kontrol Kaybı mı Yaşandı? : Uçak yüksek irtifada görev yapıyordu. Acaba bir kontrol kaybı mı yaşandı? Uçak anormal duruma mı girdi? Böyle bir şeyin yaşanabilmesi için farklı olayların arka arkaya gelmesi gerekir. Örneğin buzlanma mı oldu? Motor kaybı mı meydana geldi? Pilotlar uçağı kontrol mu edemedi?

2 : Pilotlar Neden Acil Durum Bilgisi Vermedi? : Yaşanan acil durumlarda yapılacak ilk şey pilotların uçağı uçurmasıdır. Sonrasında pilotlar yere bilgi verir. Gerekirse ‘emergency’ bilgisi ulaştırılır ve en yakın havalimanına iniş planlanır. Şu anlık elimizdeki bilgilere göre pilotlar hava trafik kontrolörü ile böyle bir bilgi paylaşmamış.

3 : CFIT mi Meydana Geldi? : Havacılık kazalarının önemli bölümü CFIT olarak adlandırılan Maniaya Kontrollü Uçuş (Controlled Flight in to Terrain) nedeniyle meydana geliyor. Uçağın vurduğu Artos Dağı zirvesi, 2200 metre yükseklikte. Kingair 350i görevini tamamlıyor ve alçalma sırasında. Acaba böyle bir durum yaşandı mı?

4 : Uçakta Yangın Başlamış Olabilir mi? : Bu tür çok sayıda elektronik sistem, kamera gibi teçhizat taşıyan uçakların başına gelen olaylar arasına sistem yangınları geliyor. Ani başlayan yangın, pilotların uçağı kontrol etmelerinin önüne geçmiş olabilir mi?

5 : Terör Saldırısı Olabilir mi? : Akla gelen bir başka soru ise bölücü terör örgütünün üsleneceği bir saldırı. Uçağa omuzdan atılan füze ile saldırı yaşanmış olabilir mi? Ancak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu böyle bir durum olsa yapacağı ilk açıklamalardan birinin bu olacağını tahmin ediyorum.

Elektronik Karıştırma Yapılmış Olabilir mi? : Malum bölge karışık. Ermenistan ve Azerbaycan sınırında çatışma var. Türkiye Azerbaycan’ın yanında. Ermenistan sınırında İHA’larımız uçuyor. Düşük bir ihtimal ama bölgede bir elektronik karıştırma meydana gelmiş olabilir mi?

Kingair 350 Uçağı Hakkında
Amerikan Beachcraft tasarımı Kingair serisi, uzun yıllardır imaltta. Kendini ispat etmiş başarılı bir uçak. Milyonlarca uçuş saati uçmuş binlercesi havada. Emniyet ve performansı uygun operasyon maliyeti ile sunduğu için de böyle bir platform olarak kullanılıyor. Emniyetin yanı sıra aynı uçak tipi Jandarma ile Kara Havacılık envanterinde.

Umarım en kısa sürede kaza kırım ekiplerinin hazırladığı rapor kamuoyu ile paylaşır ve gerçek nedenlere ulaşabiliriz…

Kaynak : Tolgaozbek.com

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Van’da Düşen EM809 Kuyruk Numaralı Uçak Neden Düştü?