Uzayda zaman nasıl algılanıyor?

featured

Uzayda zaman Dünya’daki gibi mi geçiyor? Gece ve gündüz nasıl gerçekleşiyor? İtalyan astronot Luca Parmitano, takipçilerinden gelen “uzayda zaman algısı” ile ilgili soruyu yanıtladı.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu ve euronews uzay muhabiri Luca Parmitano ile NASA astronotu Andrew Morgan, “Uzay Günlükleri” programında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) yaşadıklarını ve takipçilerden gelen soruları yanıtlıyor.

Parmitano, uzaydaki “zaman algısıyla” ilgili takipçilerden gelen, “Uzay üssünde zaman nasıl geçiyor? Zaman algısı acaba Dünya’daki gibi 24 saat mi?” sorusuna şu yanıtı veriyor:

“Bu güzel bir soru. Bunu bir süredir tecrübe ediyoruz. 24 saatlik gün dönümü ritmi üzerinde çalışmalar devam ediyor. Gerçek şu ki diğer mekikten farklı olarak burada modül içerisinde doğal ışık yok. Işıkları açıp kapatıyoruz ve bu bizi etkiliyor. Eğer pencereden dışarıya baksaydık 24 saat içerisinde 16 gün doğumu ve batımı görürdük. Her 90 dakikada bir yörünge dönümü yapıyoruz.”

“Kendi fikrimi söylemek gerekirse, günler çok yavaş geçiyor gibi gözüküyor” diyen Parmitano, bunun nedenini burada çok fazla iş yaptıklarına, haftaların göz açıp kapayıncaya kadar geçtiğine bağlıyor.

İtalyan astronot, “Ekibimizle birlikte 4 aydır buradayız ve sanki dün gelmiş gibi hissediyoruz. Ancak uzay istasyonundaki ‘zaman algısıyla’ ilgili çalışmalar devam ediyor. Algı çalışmaları tamamlanınca, biz de işin aslını ayrıntılı bir şekilde öğrenmiş olacağız” açıklamasını yapıyor.

(euronews)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Uzayda zaman nasıl algılanıyor?