Uçakla seyahat Covid-19 açısından güvenli mi? Prof. Müftüoğlu yazdı

featured

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Profesör Doktor Osman Müftüoğlu, uçakla seyahatin Covid-19 açısından güvenilir olup olmadığını kaleme aldı.

Müftüoğlu’nun değerlendirmesi:

Geçen hafta olduğu gibi bu hafta da yolculukta uçağı tercih ettim.

Nedeni, uçakla yolculuğu daha güvenli bulmam. İsterseniz gelin, biraz daha detaya girelim, “Uçakla yolculuk neden daha güvenli?” sorusuna daha açık ve net yanıtlar verelim.

İlk gerekçem havalandırma, yani filtrasyon sisteminin güvenliği. Uçaklar havalandırmada filtrasyon sistemi olarak HEPA filtrelerini kullanıyorlar. Bu filtreler çok güvenli. 10 nanometre ve daha büyük olan her parçacığı rahatlıkla tutabiliyorlar. COVID-19 enfeksiyonuna yol açan yeni koronavirüslerin çapı yaklaşık 125 nanometre. İşin uzmanları zaten en çok da bu noktanın üzerinde duruyorlar, virüsün HEPA filtresinden geçemeyeceğinin altını çiziyorlar. Ayrıca aynı uzmanlar “Bitmedi, başka ayrıntılar da var!” diyor ve şunları ekliyorlar:

PÜF NOKTASI: UÇAKLA DAHA GÜVENLİ SEYAHAT İÇİN

UZMANLAR uçaklardaki hava akışının da enfeksiyon riskini minimuma indirecek şekilde tasarlandığını belirtiyor. ‘bbc.com’a bilgi veren Airbus baş mühendislerinden biri bakın neler söylüyor: “Uçak içindeki havanın akış hızı ve şekli de özel bir dizaynla planlanıyor. Bu plana göre birinci sıradaki bir yolcunun 20. sıradaki bir diğer yolcuya bile virüsü bulaştırma olasılığı neredeyse imkânsız!”

Bana sorarsanız gelin siz yine de tedbirli olun. Zira bu güvenli hava hareketi, yerinden kalkan yolcular veya hizmet veren kabin görevlileri tarafından bozulabiliyor. Ayrıca uçakta maskenizi de takmayı sakın ihmal etmeyin. Son birkaç uyarı daha:

* Kabin bagajlarınızı şimdilik kullanmayın.

* Kabin personeli ile yüz yüze teması minimuma indirin.

* Yolculuk süresince yer değiştirmemeye ve çok mecbur kalmadıkça ayağa kalkmamaya, uçak içinde dolaşmamaya özen gösterin.

* Pencere kenarı koltukları, koridordakilere tercih edin.

* Ön sıradaki koltukların da arka sıradakilerden daha güvenli olduğunu bir kenara not edin.

* Tuvalete uzak koltuklarda yer bulmaya çalışın.

* Ve lütfen başınızın üzerindeki havalandırma sistemlerini kapalı tutun.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Uçakla seyahat Covid-19 açısından güvenli mi? Prof. Müftüoğlu yazdı