Uçak seyahatleri için yeni iddia

featured

Yeni yayımlanan bir makalede, uçuşlarda orta koltuğu kasıtlı şekilde boş bırakmanın koronavirüse yakalanma riskini neredeyse yarı yarıya düşürdüğü iddia edildi.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, MIT Sloan İşletme Bilimi ve İstatistik Okulu’nda George Eastman onursal profesörü konumunda görev yapan Arnold Barnett’e göre, uçuş sırasında Kovid-19’a yakalanma ihtimali Temmuz 2020 itibarıyla 4 bin 300’de 1’den 7 bin 700’de 1’e düşüyor.

Barnett, “Havayolu Yolcularında Kovid-19 Riski: Orta Koltuk Boş Kalmalı Mı?” başlıklı makalesinin “kaba hesaba” dayandığını kabul etmekle birlikte şöyle diyor: “Söz konusu risklerin kaba bir kestirimi, dayanağı olmayan tahminler üzerine tartışmaya yeğdir gibi görünüyor.”

Makalede ortaya konan sayılar, uçaktaki verili bir yolcunun Kovid-19 taşıyıcısı olma ihtimali, genel maske kullanımının taşıyıcı yolcunun hastalığın yayılmasına yol açmasını engelleme ihtimali, bulaşma riskinin hem taşıyıcı yolcu hem de virüse maruz kalmamış yolcunun uçakta bulundukları yerlere bağlı olarak değişme ihtimaline dayanıyor.

Hesaplamalar, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin bulgularına ek olarak uçuşlarda hastalık bulaşmasını inceleyen daha önceki çalışmalar kullanılarak yapıldı.

Makalenin savı, yaygın olarak kullanılan iki uçağın, Airbus 320 ve Boing 737’nin ekonomi sınıfında oturan yolculara dayandırılıyor.

Bu uçak modellerinin ikisinde de her bir sırada 6 koltuk bulunuyor. Ortadaki koridor bunları üçer koltuktan oluşan iki bölüme ayırıyor.

Çalışma, ABD’deki havayolu şirketlerinin küresel koronavirüs pandemisi esnasında orta koltukla ilgili politikalarındaki fikir ayrılığına cevaben yürütüldü.

1 Temmuz’dan beri American Airlines, Spirit ve United Airlines varolan talebi gerekçe göstererek orta koltuklarını dolduruyor.

Diğer yandan Delta, JEtBlue ve Southwest Airlines orta koltuklarını şu anda boş tutuyor.

Uniter Airlines genel müdürü Scott Kirby, uçakta “sosyal mesafe diye bir şeyin olmadığını” söylemişti.

Barnett makalesini şöyle sonlandırıyor:

“Buradaki hesaplamalar iptidai de olsa uçaklarda orta koltukların özel olarak boş bırakılmasının Kovid-19 riskinde gözle görülür düşüş sağladığına işaret ediyor. Mesele, koltuk kapasitesinin üçte birinden feragat etmenin sağlanan önlem için fazla yüksek bir bedel olup olmadığı”.

Makalenin haberi, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) bir uzmanın, gelişmiş hava filtrelerinden dolayı hava ulaşımının “nispeten güvenli” olduğunu belirtmesinin ardından geldi.

DSÖ’nün Kovid-19’dan sorumlu özel delegesi David Nabarro, BBC News’a şunları söyledi: “Uçakların bir iyi yönü, havalandırma sistemlerinin epey kuvvetli filtreler içermesi, bu da onları bizim nazarımızda nispeten güvenli yapıyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Uçak seyahatleri için yeni iddia