Türkiye’yi dışlamışlardı… Sorunların ardı arkası kesilmiyor

featured

Türkiye’nin program üyeliği askıya alınan F-35 savaş uçaklarında sorunların ardı arkası kesilmiyor. Pentagon’un yıllık incelemesinde savaş uçaklarının yer taarruz görevlerinde isabet sıkıntısı yaşadığı ortaya çıktı.

Son insanlı savaş uçağı olarak lanse edilen F-35’lerde program başından bu yana sorunlar bitmiyor. S-400 hava savunma sistemlerini alması nedeniyle Türkiye’nin program ortaklığı askıya alınan F-35’lerde şimdi de GAU-12 Equalizer toplarının yer taarruz görevlerinde isabet sıkıntısı yaşadığı belirtildi.

C4 Defence’in aktardığına göre, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) yıllık incelemesinde birçok sorun tespit eildi. Bunlardan biri olan isabet sorununun nedeni olarak yazılımsal hatalara dikkat çekildi.

Ayrıca Pentagon, 25 mm çapındaki topun güçlü geri tepmesinin, silah yuvasında çatlaklara neden olduğunu da belirtti. Bu nedenlerden dolayı F-35A’lardan yer hedeflerine taarruz esnasında atılan 25 mm mühimmatın isabetsizliğe yol açacak düzeyde dağılım sorunu yaşadığı ifade edildi.

Lockheed Martin bu yıl 134 F-35 teslim etti

Savaş uçağında yaşanan diğer sorunlara ilişkin bilgi verilmezken, hâlihazırda çözüme kavuşturulması gereken uzun bir liste bulunduğuna işaret edildi. Bunlardan 13’ünün Kategori 1 düzeyinde olduğu ve 22 milyar dolar maliyeti olması hesaplanan Blok 4 Fazı’ndan önce çözülmesinin gerektiği açıklandı.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türkiye’yi dışlamışlardı… Sorunların ardı arkası kesilmiyor