Türk uçağı ilk kez NATO’nun tek sefer numarasını kullandı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye’den İngiltere’ye tıbbi malzeme götüren askeri uçağının ilk kez NATO’nun tek sefer numarası kullandığını belirtti. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, yaptığı açıklamada Türkiye‘den İngiltere’ye tıbbi malzeme ve kişisel koruma eşyası götüren askeri uçak ilk kez NATO’nun tek sefer numarasını kullandığını açıkladı. Bu mekanizmayı Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (Eurocontrol) ile geliştirildiğini ve ilk kez denendiğini sözlerine ekledi.

Stoltenberg, Türkiye müttefiklere en çok yardım sağlayan ülkelerden biri olduğunuda kaydetti.

NATO’ya henüz iki hafta önce üye olan Kuzey Makedonya’ya da yardım ulaştırıldığını kaydeden Stoltenberg, ittifaka üyelik tarihinin bu anlamda önemli olmadığını vurguladı. Stoltenberg, şu değerlendirmede bulundu:

“Bir ülkenin 1949’dan beri NATO üyesi olup olmadığı ya da iki haftadır olup olmadığı hiç fark etmez. Kuzey Makedonya, Türkiye, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Norveç, ve ABD’den yardım aldı. Bu elbette Kuzey Makedonya için değil, aynı zamanda tüm ittifak için de iyi. Virüs sınırlara bakmıyor. Bu yüzden, bu tehdide karşı birlikte mücadele etmemiz gerekiyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türk uçağı ilk kez NATO’nun tek sefer numarasını kullandı