CorendonOnur Air

Türk şirketleri kaç uçağı yere indirdi?

Tüm dünyayı etkisi alan koronavirüs salgını nedeniyle havacılık sektörü can çekişiyor. Başta Türk Hava Yolları olmak üzere Türkiye'de faaliyet gösteren şirketler filolarında yer alan uçakları bir bir yere indiriyor. Peki Türkiye'de şu ana kadar kaç uçak yere indirildi?

Tüm dünyayı etkisi alan koronavirüs salgını nedeniyle havacılık sektörü can çekişiyor. Başta Türk Hava Yolları olmak üzere Türkiye’de faaliyet gösteren şirketler filolarında yer alan uçakları bir bir yere indiriyor. Peki Türkiye’de şu ana kadar kaç uçak yere indirildi? Bu sorunu yanıtını Twitter’da havacılık paylaşımları yapan AnalystTK hesabı verdi.

Filosunda toplam 344 uçak bulunan Türk Hava Yolları bunlardan 185’ini yere indirdi. Hatırlanacağı üzere dünyanın en çok noktasına uçan Türk Hava Yolları koronavirüs salgını nedeniyle 5 nokta hariç diğer seferlerini iptal etmişti.

Pegasus Hava Yolları ise 82 uçaklık filosundanki 61 uçağı yere indirdi. Türk Hava Yolları ve Alman Lufthansa’nın ortak kuruluşu olan Sunexpress 64 uçağından 31’ini, Onur Air 27 uçağından 25’ini, FreeBird 10 uçağından 8’ini, Corendon 22 uçağından 14’ünü yere indirdi. İşte uçaklarını yere indiren şirketlerin grafiği;

kaynak: havahaber.com

Başa dön tuşu