Türk Hava Yolları’ndan flaş maaş açıklaması

featured

Türk Hava Yolları, Hava-İş Sendikası ile yürütülen görüşmelerle ilgili açıklama yaptı. THY’nin İnsan Kaynakları tarafından çalışanlara gönderilen yazıda görüşmelerin neden sonuçlandırılmadığı açıklandı. İşte Türk Hava Yolları tarafından yapılan açıklama:

“Çok Kıymetli Çalışma Arkadaşlarımız,

29 Haziran 2020 tarihinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın kısa çalışmanın 1 ay süre ile uzatılmasına ilişkin açıklamasının ardından, geçtiğimiz üç ay boyunca %10 oranında uyguladığımız kısa çalışmanın Temmuz ayı boyunca %50 oranında devam etmesine karar verildiğini duyurmuştuk.

Aynı duyuruda küresel salgın sürecinin en fazla etkilediği sivil havacılık sektörü ve Ortaklığımızın içinde bulunduğu mevcut durum hakkında bilgi vermiş, zorunlu hale gelen yeni ücret düzenlemesiyle ilgili olarak Hava-İş Sendikası ile üç ayrı oturumda yapılan müzakereleri özetlemiştik.

Mezkûr duyuruda da belirttiğimiz üzere, Hava-İş Sendikası ile ilgili Genel Müdür Yardımcılarımızın, Başkanlarımızın ve Müdürlerimizin katılımı ile müzakereler gerçekleştirilmiştir. 17 Haziran 2020 tarihli son toplantımızda, Genel Müdür (İnsan Kaynakları) Yardımcımız tarafından, Ortaklığımızca teklif edilen ücret düzenlemeleri ile ilgili hususlar açık ve net bir şekilde madde madde Hava-İş Sendikası ile paylaşılmış, teklifimizin detayları Sendika yetkilileri tarafından dikkatli bir şekilde not edilmiştir.

Teklifimiz paylaşılırken, öncelikli ortak hedefimiz olan istihdamın korunabilmesinin, ancak toplantıda paylaştığımız ve işbu duyurumuz ekinde de yer verdiğimiz ücret düzenlemesi teklifimizin Sendika tarafından kabul edilmesi halinde mümkün olabileceği belirtilmiştir. Kısa çalışmanın zorlayıcı sebepten kaynaklı 3 aylık dönem için geçici çözüm olarak uygulandığı, bu durumun çalışanlarımızın emeklilik hakedişlerini dahi etkileyen aleyhe bir durum olduğu, teklif ettiğimiz ücret düzenlemesi hususunda mutabakat sağlanması halinde çalışanlarımızı kısa çalışma uygulamasına dâhil etmek istemediğimiz de aynı açıklıkla ifade edilmiştir. Diğer taraftan, ücret düzenlemesi teklifimizin dayandığı mali veriler ve olası mali beklentiler, daha ilk toplantımızda Genel Müdür (Mali) Yardımcımız tarafından aynı açıklık ve netlikle paylaşılmış, Sendika yetkilileri tarafından bu hususlar da not edilmiştir. Özetle, küresel salgının yol açtığı zorlu sürecin, diğer havayolu şirketlerinin yaptığı gibi toplu işten çıkarma uygulamasına gitmeden atlatılabilmesi için ekli teklifin kabul edilerek uygulanmak zorunda olduğu Sendika’nın da malumudur.

Sendika’nın şifahen ilettiği ve Ortaklığımız yetkililerince not alınan mukabil teklif ve ilave taleplerin yazılı olarak paylaşılmasını talep etmemize rağmen, bu konuda yönetim kurullarından onay alınmadığı ileri sürülerek tarafımızla yazılı paylaşım yapılmamış, teklif ve taleplerin kayda geçmesi için hazırlanan toplantı tutanağı Sendika yetkililerince imzalanmamış. Sendikanın bu tutumundan dolayı da yazılı teklifler karşılıklı olarak bugüne kadar paylaşılamamıştır, Belirtilen tarihten sonra da teklifimize Haziran sonuna kadar herhangi bir yanıt verilmeyerek konu belirsizliğe bırakılmış ve içinden geçtiğimiz olağanüstü duruma rağmen uzlaşma beklenti ve çağrılarımız yanıtsız kalmıştır.

Adı üstünde ve tabiatı gereği şifahi olarak yürüyen bir “müzakere” sürecine ve son toplantıda yazılı tekliflerin karşılıklı iletilmesine ve bunun tutanağa yansıtılması isteğimizin Sendika yetkililerince kabul edilmemesine rağmen, Sendika’nın yaptığı duyurularda bu hususun aksine ilişkin bilgi ve ifadeler Ortaklığımızca ve çalışanlarımızca üzüntüyle karşılanmıştır.

Geldiğimiz noktada istihdamın korunması için zorunlu hale gelen ücret düzenlemesi ile ilgili teklifimize Sendika tarafından cevap verilmemiş olması sebebiyle, Ortaklığımızca normal çalışma düzenine geçilememiş, kısa çalışma uygulaması uzatılmak zorunda kalınmıştır. Bu sürecin palyatif bir çözüm olduğu, Ortaklığımızın ve çalışanlarımızın asıl beklentisinin istihdamın korunmasını sağlayacak bu olağanüstü döneme uygun kalıcı bir tedbir olan ücret düzenlemesi olduğu tüm paydaşlarımızca bilinen bir gerçektir.

Sonuç olarak, Hava-İş Sendikası ile 17 Haziran 2020 tarihli toplantıda da detaylı olarak paylaşılan, kaynaklarımızın ve nitelikli iş gücümüzün muhafazası için zorunlu hale gelen ve içinde bulunduğumuz olağanüstü durum göz önüne alındığında makul ve adil olduğu düşünülen ekteki ücret düzenlemesi teklifimizi bugün itibariyle yazılı olarak da Hava-İş Sendikasına göndermiş bulunuyoruz.

Sevgili Çalışanlarımız,

Bildiğiniz gibi Ortaklığımız, her TİS döneminde olduğu gibi 2019, 2020 ve 2021 yılları için yapılan yürürlükteki toplu iş sözleşmesinde de çalışanlarımızı bir taraftan enflasyona bağlı alım gücündeki erimeye karşı korurken, diğer taraftan da sürekli bir refah artışı sağlama yönündeki taleplerine kulak tıkamamış, güzel günlerin kazanımlarını daima tüm çalışanları ile artırarak paylaşma yoluna gitmiştir. Yürürlükteki toplu iş sözleşmesindeki ücret artışları düzenlemesi ücretlerin 6 ayda bir ve 6 aylık enflasyon oranlarının %2, %1.5 ve %1 üzerinde zamlanması yönünde yapılmış, 2019 yılından beri ücretlerimizde sırasıyla, %12.19, %6.51, %8.50 ve %7.25 oranlarında artışlar gerçekleşmiştir.

İşveren olarak modern tarihin tartışmasız bu en zor ve olağanüstü döneminde bir ve beraber olmaktan, hiçbir çalışanımızı feda etmeme gayretinden vazgeçmeyeceğiz. Kimseyi işsiz, aşsız bırakmama ve elindekini paylaşma gibi değerlerle yoğrulmuş bir milletin mensupları olarak siz çalışanlarımızın ve menfaatlerinizi temsil eden Sendikanın da aynı inanç ve anlayış ile hareket ederek, en değerli varlığımız olan çalışanlarımızın bir kısmını değil, hak ve menfaatlerimizin bir kısmını feda etmeyi tercih ederek, yapılan düzenlemelere destek ve onay vereceğinize inanıyoruz.

Bu vesileyle, her zaman olduğu gibi uzaktan/kısa çalışma dönemindeki zorlu çalışma şartlarında da gösterdiğiniz sabır, anlayış ve bayrak taşıyıcı Ortaklığımıza yaptığınız katkılar ve verdiğiniz emeklerin her türlü ücretlendirmenin ötesinde ve kutsal olduğu inancımızı tekrar ederek teşekkür ediyoruz.

Devam eden müzakere sürecine zarar vermemesi için bugüne kadar bu konuda duyuru yapılmamış olsa da, bundan sonra Ortaklığımız ilgili birimleri siz değerli çalışanlarımıza süreçle ilgili düzenli bilgilendirme yapmaya devam edecektir. Yapacağımız bu bilgilendirmeleri takip etmenizi, farklı mecralarca yayılan kaynağı ve dayanağı belirsiz haber ve söylentilere itibar etmemenizi istirham eder, tüm çalışan ve yöneticilerimizin yaklaşmakta olan Kurban Bayramını tebrik ederiz.

Sağlıklı günler dileriz.

Genel Müdür (İnsan Kaynakları) Yardımcılığı”

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türk Hava Yolları’ndan flaş maaş açıklaması