Savunma Sanayi

TÜBİTAK SAGE Müdürü açıkladı; Bozdoğan 2021’de envanterde olacak

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş, Türkiye'nin füze projelerini anlattı.

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş, Türkiye’nin füze projelerini anlattı.  TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) Müdürü Gürcan Okumuş, NTV kanalına, Türkiye’nin füze projelerini ve TÜBİTAK SAGE’nin çalışmalarını anlattı.

Gürcan Okumuş, Göktuğ Projesi’ne 2013 yılında başlandığını, 2019’da kritik bir aşamaya gelindiğini söyleyerek son düzlüğe girildiğini ifade etti.

Okumuş, yer testleri tamamlanan, yaklaşık 25 kilometre menzilli Bozdoğan hakkında ise 2020 yılında havadan atışların yapılacağını, 2021’de ise projenin tamamlanmasının hedeflediğini açıkladı.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli seyir füzesi SOM projesinin 2006 yılında başladığını, ilk ürünlerin 2011 yılında ortaya çıktığını söyleyen Okumuş, SOM’un varyantları ve diğer füze projeleri hakkında da bilgiler verdi.

Okumuş, tüm bu ürünlerin kalbi olarak nitelediği ısıl pillerin kritik bir alt bileşen olduğunu söyleyerek bu teknolojiye dünyada 3-4 ülkenin sahip bulunduğunu ifade etti.

BAĞLANTILI HABER:   Yunan basını uçak kaldırmayan orduya fena gaz verdi: F-16’lar hazır

ISIL PİL NEDİR?

Isıl pil; güdüm kitleri, tapalar, füzeler, akustik aldatıcı/yanıltıcılar, güdümlü topçu mühimmatları ve uçak koltuk fırlatma sistemlerinde temel güç kaynağı olarak yaygın bir şekilde kullanılmakta olan tek kullanımlık elektrokimyasal güç kaynağıdır. Geniş çalışma sıcaklık aralığı, uzun raf ömrü, raf ömrü boyunca bakım gerektirmeme, hızlı tetiklenme, kendi kendine tükenmeme, yüksek güvenilirlik, zorlu çevresel koşullara dayanıklılık ve yüksek enerji yoğunluğu gibi gereksinimlerin aynı anda karşılanmasının zorunlu olduğu askeri uygulamalarda ısıl pillerin alternatifi bulunmuyor.

Türkiye’nin tek ısıl pil tedarikçisi olan TÜBİTAK SAGE, milli projelerde yurt dışı bağımlılığın azatılması amacıyla 2002 yılında ısıl pil teknolojisini geliştirme çalışmalarına başlattı.

TÜBİTAK SAGE şu ana kadar farklı teknik özelliklere sahip çok sayıda ısıl pilin tasarımı ve üretimini yaptı, ürünler uluslararası askeri standartlara uygun olarak kalifiye edildi.

BAĞLANTILI HABER:   İsrail ikinci F-35 filosunu kurdu
Etiketler

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı