THY’ye 600 pilot tepkisi

featured

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (HAVA-İŞ) Türk Hava Yolları’nın izne çıkaracağı 600 pilota ilişkin açıklama yaptı. Yayınlanan açıklamada THY’nin İçişleri Bakanlığı’nın genelgesini yanlış yorumladığı, bu yüzden 600 pilotun ücretsiz izne çıkarılmak istendiği savunuldu.

İşte Hava İş’in açıklaması;

Değerli Üyelerimiz,

THY A.O. tarafından Kısa Çalışma Ödeneğine başvurulmasının ardından, 600’e yakın Kokpit Personeli üyemize, zorunlu ücretsiz izne çıkılmasına dair bildirim yapılmıştır. Bu bildirimde, T.C. İçişleri Bakanlığının 21 Mart 2020 tarihinde Valiliklere gönderdiği “65 Yaş ve Üstü ile Kronik Rahatsızlığı Olanlara Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi’ne atıf yapılmış ve sağlık kısıtı olan üyelerimize bu genelge hükümlerince ücretsiz izin planlanmıştır. Bu genelge Covid-19 tedbirleri kapsamında risk oluşturan kronik rahatsızlıkları açık bir şekilde beyan etmektedir. Aynı zamanda genelgede sokağa çıkma yasağı uygulanan kişilerin 65 yaş ve üzeri vatandaşlar olduğu açıkça belirtilmiştir.

Buna rağmen THY A.O. yönetimi bu genelge hükümlerini uygularken bahsedilen yaş sınırını 60 olarak uygulamış ve SHGM’nin sağlık kısıtları ile ilgili kodlarını (OML vb) yanlış yorumlamak suretiyle ilgili kısıtların tümünü genelgede geçen kronik hastalıklar olarak kabul etmiş ve uygulamaya koymuştur. SHGM’den konuyla ilgili yapılan duyuruda ise “31.07.2020 tarihi ve öncesinde sona erecek olan Kokpit Ekibi sağlık muayene raporlarının geçerlilik tarihleri hâlihazırda geçerli bir sağlık muayene raporuna sahip olmaları ve sağlık muayene raporlarında kırma kusurunu düzeltmeye yönelik kısıtlamalar haricinde bir kısıtlamanın bulunmaması durumunda 4 ay süreyle uzatıldığı” bildirilmektedir. Bu bildirim ile ilgili personelin pandemi süresi boyunca alamayacakları sağlık hizmetlerinden dolayı belirtilen süre zarfında “çalışmaya hazır olma şartını” taşımış olmaları amaçlanmıştır.

Bu konuda THY A.O., SHGM, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile tarafımızca irtibata geçilmiş THY A.O. yönetimi tarafından yayınlanan genelgelerin yanlış yorumlanarak uygulanmasının önüne geçilmesi için girişimler 01.04.2020 tarihinde başlatılmıştır.

SHGM, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı nezdinde yapılan başvurularımızın neticelenmesiyle işverenin yapmış olduğu bu yanlış uygulamanın düzeleceği kanaatini taşımaktayız.

Süreç başta hukukçularımız olmak üzere tüm ekibimizce yakından takip edilmekte olup ilgili bakanlıkların görüşlerinin gelmesi akabinde siz değerli üyelerimize bilgilendirme yapılacaktır.

Hava-İş Sendikası Yönetim Kurulu

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
THY’ye 600 pilot tepkisi