THY’den beklenen karar geldi; Tüm çalışanları etkileyecek

Türk Hava Yolları’nın İtalyan Ettore Bilotto tarafından tasarlanan yeni kabin üniformaları İstanbul Havalima'nın açılış töreninde tanıtılmıştı.
Türk Hava Yolları’nın İtalyan Ettore Bilotto tarafından tasarlanan yeni kabin üniformaları İstanbul Havalima'nın açılış töreninde tanıtılmıştı.

Türk Hava Yolları’nda tüm çalışanları etkileyecek karar açıkladı. Buna göre şirket ikramiyeleri verecek ve kesintiye gitmeyecek. Ancak Nisan ayı dışında yıl sonuna kadar çalışanlara herhangi bir ikramiye verilmeyecek.

Bunun yanı sıra mesai saatleri ve ücretlerinde ise yeni düzenlemeye gidildi. Açıklamada ücret değişikliği için şu ifadelere yer verildi: “Nisan ayında (yıllık izinlerimizin bittiği 6 Nisan tarihinden itibaren) Ortaklığımızda %20, Mayıs ve Haziran aylarında %10 kapasite ile çalışma yapılacak, buna mukabil maaşlarımızın Nisan ayında %20’si, Mayıs ve Haziran aylarında %10’u Ortaklığımız tarafından mutat maaş olarak yatırılacak”

Türk Hava Yolları tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Mart ayı maaşı ile yılın ilk 3 ayına tekabül eden ikramiye ödemeleri 8 Nisan’da kesinti olmaksızın tam olarak yapılacaktır.

Nisan ayında (yıllık izinlerimizin bittiği 6 Nisan tarihinden itibaren) Ortaklığımızda %20, Mayıs ve Haziran aylarında %10 kapasite ile çalışma yapılacak, buna mukabil maaşlarımızın Nisan ayında %20’si, Mayıs ve Haziran aylarında %10’u Ortaklığımız tarafından mutat maaş olarak yatırılacak, çalışanların ücret kaybı da 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun Ek-2 maddesindeki ilkeler çerçevesinde İŞKUR tarafından İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacaktır.

Bahsi geçen uygulama Sayın Genel Müdürümüz dâhil tüm yöneticileri de kapsamaktadır. Ayrıca Yönetim Kurulu üyelerimiz için de geçerli olacak aynı kesintilere
ilave olarak, YK üyelerimiz üç ay boyunca hiç huzur hakkı almayacaklardır.

Kararların iş düzenimize yansımaları (6 Nisan 2020 tarihinden itibaren):

İkinci bir duyuruya kadar, fiilen ofise gelme zorunluluğu bulunmamaktadır, günlük çalışmalara evden devam edilebilecektir. Gerekli hallerde ofise gelmek/ofiste çalışmak için herhangi bir engel yoktur. Hukuk Müşaviri ya da II. Hukuk Müşavirleri tarafından istisnai hallerde fiilen ofise gelinmesi talep edilebilecektir.

İş tevzileri normal seyrinde EBYS üzerinden (istisnai olarak e-posta ile) yapılmaya devam edileceği gibi, tevzi edilen işlerin sorumluluğu da devam etmektedir.

Hâkimler ve Savcılar Genel Kurulu’nun 30 Mart 2020 tarihli kararı da dikkate alındığında, 30 Nisan 2020 tarihine kadar (çok istisnai haller dışında) duruşma
yapılması beklenmediğinden ve yeni dava işlerinin de oldukça sınırlı olması beklendiğinden, sorumlu olunan dava dosyalarının takibi ve gerekli iş ve işlemler
UYAP üzerinden yapılabilecektir.

Hukuk Müşavirliğimizin EBYS, JIRA ve e-posta üzerinden yürütülen işleri mutat olduğu üzere takip edilmeye devam edilecektir.

Tüm arkadaşlarımızın, bu dönemi birikmiş işlerin eritilmesi için bir fırsat olarak değerlendireceklerine, mesleki ve etik sorumluluğumuzu %20 veya %10 mesai süresi ile sınırlı tutmayacaklarına, “bayrak taşıyıcı” şirketimize karşı vefa bayrağını yere düşürmeyeceklerine olan inancımız tamdır.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
THY’den beklenen karar geldi; Tüm çalışanları etkileyecek