Türk Hava Yolları

THY resmi tatillerde ek mesaiyi kaldırıyor; Hava-İş’ten açıklama

Türk Hava Yolları'nın uçucu personelin haftasonu ve resmi tatil günlerindeki ek mesai uygulamasını sona erdireceği haberleri üzerine Hava İş'ten açıklama geldi.

Türk Hava Yolları’nın uçucu personelin haftasonu ve resmi tatil günlerindeki ek mesai uygulamasını sona erdireceği haberleri üzerine Hava İş’ten açıklama geldi. Sendikadan yapılan açıklamada, “Hava-İş üyesi personelin ilgili hususlardaki kazanımları 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi ile kazanılmış hak niteliğinde olup; herhangi bir usul ile düzenlenmesi mümkün değildir” denildi.

Açıklamada şunlara yer verildi:

Değerli üyelerimiz;
Sendikamıza, uçucu personelin haftasonu ve resmi tatil günlerindeki ek mesai uygulamasının ortaklık tarafından sona erdirileceği ve limit üstü uçuşlarda verilen ücret miktarının düşürüleceği yönünde gün içerisinde bir çok bildirim olmuştur.
Hava-İş üyesi personelin ilgili hususlardaki kazanımları 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi ile kazanılmış hak niteliğinde olup; herhangi bir usul ile düzenlenmesi mümkün değildir.
26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin Ücret Başlığı altında düzenlenen hükümlerin amir hüküm olduğunu, ortaklık prosedürlerinde herhangi bir değişiklik yapılması halinde de sendikanın yazılı görüşünün alınmasının zorunlu olduğunu, yazılı görüş alınmadığı takdirde yapılan değişikliklerin Hava-İş mensubu ortaklık çalışanlarını bağlamadığını bildiririz. Ayrıca THY A.O. tarafından, sendikamıza yapılan herhangi bir bildirim veya talep bulunmadığını da belirtiriz.
Türkiye Sivil Havacılık Sendikası olarak 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne, 4857 sayılı İş Kanunu’na aykırı olarak yapılacak her düzenlemenin karşısında olduğumuzu, aksi bir düzenleme karşısında tüm yasal yollara başvuracağımızı ve kazanılmış hakların sonuna dek takipçisi olacağımızı değerli üyelerimize saygılarımızla bildiririz.
Saygılarımızla
Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)
BAĞLANTILI HABER:   THY Teknik AŞ'den çalışanlara sendika mesajı
Etiketler

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı