Haber HattıTürk Hava Yolları

THY ile görüşme sonrası Hava-İş’ten açıklama

Türk Hava Yolları ile Hava-İş başkanlarının dün yaptığı ikili görüşmenin ardından Hava-İş’ten açıklama geldi.

İşte Hava-İş Sendikası tarafından yapılan o açıklama:

“Değerli üyelerimiz,

THY A.O. tarafından bugün tarafımıza iletilen resmi teklif üzerine Genel Başkanımız Sayın Ali Kemal Tatlıbal ve THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile bir görüşme gerçekleşmiştir.

İşveren tarafından 29.07.2020 tarihinde çalışanların tümüne gönderilen bilgilendirme mailinde belirtilen teklif aynı gün içerisinde resmi olarak tarafımıza da iletilmiştir. Resmi teklif içerisinde sürecin başından beri belirttiğimiz kırmızı çizgilerimizin çok ötesinde teklifler bulunmaktaydı. Önceki duyurularımızda da belirttiğimiz üzere aşağıda yer alan maddelerden feragat etmemek kaydıyla; Sayın Genel Başkanımız Ali Kemal TATLIBAL ve THY A.O. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İlker AYCI arasında yapılan görüşme bu doğrultuda halen devam etmektedir.

  • İstihdamın kesintisiz devamı,
  • Son dönemde, yasal düzenleme çerçevesinde işverene hak tanınan “Zorunlu Ücretsiz İzin”e çıkarma yetkisinin kullanılmaması,
  • 26. Dönem TİS kazanımlarının aynı şekilde korunması,
  • İkramiyelerden kesinlikle taviz verilmemesi,
  • Tarafımıza iletilen 2018 Ocak rakamlarına kesinlikle dönüş olmaması,

Bu maddelerde mutabık kalınmakla birlikte, görüşme sadece birimlere göre yüzdelik kesinti yapılacak oran konusu üzerinde yoğunlaşmıştır. Oran hususu netlik kazandığında sizlerle ivedi paylaşılacaktır. Karara bağlanması halinde 30.07.2020 tarihinde THY A.O. Genel Müdürlüğü’nde protokol imzalanacaktır.

Burada amaç; siz değerli üyelerimizin yukarıda da bahsettiğimiz üzere çeşitli sıkıntılara (Ücretsiz izin vs.) maruz kalmamanızı, Ağustos ayı itibariyle KÇÖ’ne başvurmaksızın “Normal Çalışma Düzeni”ne geçerek pandeminin getirdiği ağır şartları sonlandırmayı, belirsizlik ortamından çıkmanızı, KÇÖ’den alınan geçici ve düşük maaşlar yerine kendi emeklerinizin karşılığını alabilmenizi ve tekrar uzun vadeli plan yapabilmenizi sağlamaktır.

Gelişmeler oldukça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Saygılarımızla,
Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)”

Başa dön tuşu