The Economist: Türk İHA Ve SİHA’ları Bölgedeki Dengeleri Değiştirdi

featured
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14. İnsansız Uçak Sistemleri (İUS) Üs Komutanlığını ziyaret etmiş ve bir SİHA'yı imzalamıştı.

Merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan The Economist dergisinde, Libya’da yaşanan gelişmelerin anlatıldığı bir yazı kaleme alındı.

“HAFTER GÜÇ KAYBEDİYOR”

Economist dergisi, 6 yıldır süren Libya iç savaşında, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in güç kaybettiğini duyurdu.

OPERASYONLAR ARKA ARKAYA YAPILIYOR

Derginin, “Halife Hafter zemin kaybediyor” başlığıyla yayınladığı haberinde, Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Libya’daki meşru hükümet olan Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) başlattığı ve Türkiye’nin de destek verdiği operasyonlar kaleme alındı.

“OPERASYONLARLA HAFTER ZEMİN KAYBETTİ”

Operasyonlarda Surman, Sabratha, Al Ajaylat gibi bölgelerin Hafter güçlerinden kurtarılması ve Tunus-Libya sınırının güvence altına alınmasıyla birlikte, Terhune’ye başlatılan ikinci operasyonun ardından Hafter için kritik öneme sahip olduğu ifade edilen Vatiyye Askeri Üssü’ne gerçekleştirilen operasyonla Hafter’in zemin kaybettiği ifade edildi.

HABERDE HAFTER’E OLAN BÜYÜK DESTEK VURGULANDI

Dergideki makalede, Hafter’in Mısır, Fransa, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) destek gördüğü belirtildi.

ERDOĞAN İTTİFAKLARI BOZDU

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ittifaklara karşı mücadele ederek UMH ile Libya Mutabakatı’nı imzaladığı ifade edildi.

“TÜRK DRONE’LARI HAFTER GÜÇLERİNİ VURUYOR”

Mutabakatın ardından UMH’nin bahsi geçen operasyonları ve Türk drone’larının Hafter’e ait ikmal noktalarını hedef almasıyla birlikte, Hafter’in güç kaybettiği belirtildi.

“TÜRK İHA VE SİHA’LARI DENGELERİ DEĞİŞTİRDİ”

Haberde ayrıca “Türk İHA ve SİHA’ları bölgedeki dengeleri değiştirdi” ifadeleri yer alıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
The Economist: Türk İHA Ve SİHA’ları Bölgedeki Dengeleri Değiştirdi