TAV’dan Kazakistan açıklaması: Kargo uçuşları başladı, sivil uçuşlar yarın başlayabilir

featured

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener Kazakistan’da yaşanan olaylardan TAV Havalimanları tarafından işletilen Almatı Uluslararası Havalimanı’nda (ALA) operasyonların nasıl etkileneceği; Covid-19’un yeni omicron varyantı ile tekrar kapanma beklentileri ile havalimanındaki doluluk oranları hakkında BloombergHT’ye açıklamalarda bulundu.

Kazakistan’daki Almatı Havalimanı’nı 450 milyon dolara satın aldıklarını söyleyen Sani Şener, olayların başladığı andan itibaren havalimanındaki yetkililer ile sık sık temas halinde olduklarını açıkladı. Sani Şener, “Arkadaşlarımız güvende, herhangi bir sorunumuz yok.” dedi.

Şener, Kazakistan’daki gösterilerde protestocuların havalimanını önce işgal ettiklerini, kırıp dökme olaylarıyla sadece maddi hasarlar verdiklerini bildirdi. Sani Şener, “Yağmalamadan sonra çıkarıldılar, askeriye ve polis ciddi müdehale etti. İlk 2 gün barışçıl olabileceğini düşünerekten polis ve askerin müdahalesi azdı.”

“Kargo uçuşları başladı, sivil uçuşlar yarın başlayabilir”

Protestocuların sistemsel herhangi bir sıkıntıya yol açmadığını vurgulayan Şener, kargo uçuşlarına dünden itibaren başladıklarını, sivil uçuşların ise yarın başlayabileceğini söyledi.

Sani Şener’e göre, Kazakistan’ın Almatı şehrinde bulunan ve TAV Havalimanları’nın satın aldığı havalimanı, şirketin genel cirosunun yüzde 20’sini oluşturuyor. Kazakistan’da ciddi anlamda yabancı yatırımcı olduğunu vurgulayan Şener, beklenmedik bir olay yaşandığını söyledi.

“Gelirlerin yüzde 75’i kargo”

Sani Şener, sahip oldukları diğer havalimanlarından farklı olarak, Almatı’nın gelirlerinin yüzde 75’inin kargo, yer hizmetleri ve uçak yakıtlarından oluştuğunu söyledi. Böylelikle Covid-19 kapanmalarından en az oranda etkilendiklerini söyleyen Şener; “Yolcudan gelir kısmı sadece yüzde 25. Mühim olan kargo ya da teknik uçağının inmesidir.” dedi.

“Havalimanı’nda hasar tespiti yapılıyor”

Havalimanı’nda yaşanan baskın sonucunda uçuşların durdurulmasından sonra yeni uçuşların ne zaman başlayacağı sorulduğunda Sani Şener THY Kargo uçuşunun rahatlıkla kalkış yaptığını açıkladı.

Şener, “THY, sivil havacılık izniyle birlikte kalkış yaptı. Yetkili bulmakta zorluk çekmiyoruz. Arkadaşlarımızla devamlı toplantı halindeler. Sadece ilk 2 gün bir kargaşa yaşandı. Herhangi bir sorun yok. Şu an havalimanında hasar tespiti yapılıyor. Bu nedenle henüz açamadık.” dedi.

“Havalimanı sakin, ülke 1-2 güne normale döner”

Kazakistan’daki yaşanan olaylar ile birlikte havalimanında yetkililer ve hükümet görevlileriyle iletişime geçme sıkıntısı olup olmadığı sorulduğunda ise, “Şehirde çatışmalar devam ediyor, internet kapalı, telefon ulaşımı zor. Ancak bizim zor durumlar için uydu telefonlarımız var biz görüşmeler yapıyoruz.” açıklaması yaptı.

Çalışaların güvenli olduğunu ve olayların da 1-2 güne yatışacağını söyleyen Şener, “Arkadaşlarımız evden çıkarmadık. Sadece üst düzey yöneteciler işinin başında. Havalimanı şu an sakin. Şehirde de olayların 1-2 güne yatışacağı söyleniyor.” diye konuştu.

Rus askerleri Almatı Havalimanı’na iniş yaptı

Bu gibi durumlarda genel bir risk senaryosunun olduğunu söyleyen Sani Şener, havalimanında 10 günlük bir kayıp olacağını düşünüyor. Şener, “Almatı, Kazakistanın en önemli ekonomik girdisi olan yeridir. Gelen isyancılar silahlıydı ve polis müdahale etmediği için havalimanına girdiler. Havalimanında sadece dükkanlar yağmalandı. Sistemlere herhangi bir zarar gelmedi. Kontroller yapıldı, uçaklar kalkış yaptı.” açıklamasını yaptı.

Sani Şener’e göre Kazakistan’daki olaylar Fransa’daki “sarı ceketliler” gibi bir başkaldırma olarak başladı. Ancak Şener, araya giren gruplar ile olayın terörizme kaydığını söyledi. Konuyla ilgili Şener, “Başkan konuyu gündemden düşürmeye, isyanı bastırmaya çalışıyor. Rus askerleri Almatı Havalimanına iniş yaptı, onlar da şehirde hakim.” dedi.

“Arap Baharı gibi olmaz”

Haber Aero’nun derlediği bilgilere göre, bir izleyicinin Tunus’taki olaylar ile benzetmesi sorusuna Şener, “Biz Tunus’u yaşadık, Libya’yı yaşadık, Mısır’ı yaşadık. Türkiye’de 15 Temmuz’u yaşadık. Ama gördüğüm şu, Kazakistan ile Tunus’u mukayese edemeyiz. Tunus çok daha küçük bir ülke. Kazakistan’da dünyanın en büyük enerji şirketleri, Türk şirketlerin ve Rusların çok büyük yatırımları var. Ruslar anında destek yolladı. Tunus’taki olaylara benzetmek hiç istemiyorum.” açıklamasını yaptı.

“Yeni yatırımlar devam edecek”

Sani Şener, havalimanının 1-2 güne kesinlikle açılacağını söyledi. Şener; “Yatırımlara devam edilecek. Birçok inşaat var, oradan geri çekilmemize gerek duyacağımız bir durum yok. 200 milyon dolar kadar 2-3 yıl içinde yatırım yapacağız. Almatı Havalimanı’ndan hükümetin vazgeçeceğini düşünmüyorum, havalimanının acil büyümeye ihtiyacı var.” açıklamasını yaptı.

“Omicron kısıtlamayı çok az etkiledi”

Sani Şener son olarak Covid-19’un yeni omicron varyantıyla ilgili sorulara yanıt verdi. Şener; “Sağlık uzmanı değiliz ancak bu işi çok iyi takip edecek ekibimiz var. Dünya Sağlık Örgütü gibi uluslararası gruplar var, oralardan takip diyoruz. Omicron çok hızlı bulaşıyor olabilir ancak hastaneye yatış ve ölüm oranı çok az. Yolcuların uçuş kısıtlamasında şu anda çok büyük bir düşüş görmedik. Omicron, kesinlikle pandeminin ilk başlarındaki gibi değil. Biz çok çok az sayıda bir düşüş yaşadık.” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
TAV’dan Kazakistan açıklaması: Kargo uçuşları başladı, sivil uçuşlar yarın başlayabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir