HaberlerUzay

SpaceX NASA ile anlaştı

SpaceX, daha önce 3 kez iptal edilen yeni uzay görevi için NASA ile 80,4 milyon dolarlık sözleşme imzaladı. PACE uzay aracı iklim değişikliğinin okyanusları ve atmosferi nasıl etkilediğini analiz edecek.

SpaceX, daha önce 3 kez iptal edilen yeni uzay görevi için NASA ile 80,4 milyon dolarlık sözleşme imzaladı. PACE uzay aracı iklim değişikliğinin okyanusları ve atmosferi nasıl etkilediğini analiz edecek.

Elon Musk’ın şirketi SpaceX, Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ile 80,4 milyon dolarlık yeni projeye imza attı. Yeni görev, iklim değişikliğinin okyanusları ve atmosferi nasıl etkilediği analizi olacak. SpaceX’ten yapılan açıklamada görev için kısa zaman sonra harekete geçileceği ve NASA ile birlikte çalışılacağı bildirildi.

Görevi icra edecek SpaceX’e ait PACE uzay aracı 3 bin 700 kg ağırlığında. Bu görevle birlikte bilim insanları ayrıca denizlerdeki organizma çeşitliliğini araştırabilecek ve küresel iklim modellerini geliştirmek için ek veriler toplayabilecek. Uzay aracı PACE, Falcon 9 ile fırlatılacak.

BAĞLANTILI HABER:   Pakistan'daki uçak kazasında yaralı olarak kurtulan yolcu dehşet anlarını anlattı

NASA’dan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “PACE, bilim insanlarının denizler ve Amerika Birleşik Devletleri ekonomisini besleyen organizmaların çeşitliliğini araştırmasına yardımcı olacak ve küresel iklim modellerindeki belirsizlikleri azaltmanın yanı sıra gezegenimiz hakkında disiplinlerarası anlayışımızı iyileştirmek için gelişmiş veriler sunacak” ifadelerine yer verildi.

SpaceX’in başkanı ve operasyon sorumlusu Gwynne Shotwell ise, “SpaceX, insanlığın gezegenimizi daha iyi anlamasına, korumasına ve korumasına yardımcı olacak PACE’i başlatarak NASA’nın kritik bilimsel gözlem misyonlarını desteklemeye devam etmekten onur duyuyor” dedi.

PACE’in Aralık 2022’de Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılması planlanıyor. PACE, Plankton, Aerosol, Cloud, Ocean Ecosystem (Plankton, Aerosol, Bulut, Okyanus Ekosistemi) baş harflerinin birleşmesinden oluşuyor.

Etiketler

İlgili Haberler

Bu da dikkatini çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı