Son HAVASOJ uçağı teslim edildi

featured

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., HAVA SOJ Projesi kapsamında tedarik edilecek son Bombardier Global 6000 uçağını, geçtiğimiz günlerde teslim aldı.

Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti (HAVA SOJ) Projesi kapsamında, karşı unsurların radar ve haberleşme imkanlarını uzaktan dinleyerek sinyal takibi amacıyla ilgili sistemlerin entegrasyonlarının yapılacağı dört adet Bombardier Global 6000 uçağının sonuncusu, programın en önemli yüklenicileri arasında bulunan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından teslim alındı. ASELSAN tarafından geliştirilen sistemlerin entegre edileceği uçak, hangara çekildi.

Konuyla ilgili olarak TUSAŞ tarafından yapılan açıklamada: “Bombardier firmasından alınan Global 6000 uçaklarına, şirketimiz tarafından entegre edilen sistemler ile hava platformunda uzaktan elektronik destek ve elektronik taarruz kabiliyetinin kazandırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda, toplamda dört adet satın alınan uçağın ilki, Şubat 2019’da şirketimize ulaşmıştı. Son uçak ise geçtiğimiz günlerde hangara çekildi. İlgili sistemler entegre edilerek testleri tamamlanacak olan ilk HAVA SOJ uçağının, 2023 yılı içerisinde teslim edilmesi planlanıyor.

Yüksek irtifadan uçabilen HAVA SOJ, entegre edilen sistemlerle karşı unsurların radar ve haberleşme imkanlarını dinleyerek sinyal takibi gerçekleştiriyor. Böyle karşı unsurların haberleşme sistemleri ile radarlarının tespit ve teşhis edilmesi, konumlarının bulunmasına yardımcı oluyor. Dünyada savunma sanayi ve elektronik harp alanında söz sahibi birkaç ülke tarafından uygulanabilen bu sistemler, alanında tecrübeli mühendis ve teknisyenlerimiz tarafından gerçekleştiriliyor.” ifadelerine yer verildi.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Son HAVASOJ uçağı teslim edildi