Pegasus

Havada büyük panik! Pegasus’un kaptan pilotu uçuş sırasında bilincini kaybetti

Pegasus Hava Yolları'na ait Viyana-İstanbul Sabiha Gökçen uçuşunu yapan Boeing 737-82R tipi uçağın kaptan pilotu, saat 10.40'ta Viyana'dan kalkış yaptıktan hemen sonra bilincini kaybetti.

Pegasus Hava Yolları’na ait Viyana-İstanbul Sabiha Gökçen uçuşunu yapan Boeing 737-82R tipi uçağın kaptan pilotu, saat 10.40’ta Viyana’dan kalkış yaptıktan hemen sonra bilincini kaybetti. Uçakta korku dolu anlar yaşanırken devreye ikinci pilot girdi. Pilot, Sabiha Gökçen Havalimanı Kule ekibi ile kurduğu bağlantı ile saat 14:35’de uçağı Sabiha Gökçen Havalimanı’na indirmeyi başardı. Uçağın havadaki korku dolu anları pistteki amatör bir kamera tarafından saniye saniye kaydedildi. 5 Şubat’ta meydana gelen uçak kazasında da 183 kişiyi taşıyan Pegasus’a ait uçak pistten çıkmıştı. Üç parçaya ayrılan uçakta üç kişi hayatını kaybetmişti.

Pegasus Havayolları’nın PC902 Sefer sayılı Viyana-İstanbul Sabiha Gökçen uçuşunu yapan Boeing 737-82R tipi uçağında kaptan pilot uçuş sırasında rahatsızlandı. TC-CPI kuyruk tescilli uçakta kaptan pilotun rahatsızlandığı bilgisini de ikinci pilot, Sabiha Gökçen Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi’ne bildirerek inişte ambulans ve iniş önceliği istedi. Uçuş sırasında rahatsızlanan kaptan pilot, uçağın inişine yakın kendine gelirken uçağa kule iniş önceliği verdi. Uçağı ikinci pilot indirdiği öğrenilirken saat 14:35’de uçak Sabiha Gökçen Havalimanı’na teker koydu.

DİYALOGLAR DİKKAT ÇEKTİ

İkinci pilot ile kule görevlileri arasında da ses kaydı ortaya çıktı. Ses kaydına göre ikinci pilotun, “Şu anda kaptanımız son yaklaşmadan önce kendine geldi.Hızlı bir şekilde yolcu boşaltacağız müteakip olarak kendisi ambulansla geçecek” anonsu dikkat çekti. Ambulansa uçaktan alınan kaptan pilotunun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

İŞTE O KONUŞMALAR

Kule: Ambulans sizi bekliyor efendim kaptanın durumu nedir?

İkinci pilot: Şu anda kaptanımız son yaklaşmadan önce kendine geldi.Hızlı bir şekilde yolcu boşaltacağız müteakip olarak kendisi ambulansla geçecek

Kule: Anlaşıldı tekrar geçmiş olsun

Pilot: Öncelik ve yaklaşma için çok sağ olun

Kule: Rica ederiz

 

Kaynak: Takvim

Başa dön tuşu