Savunma Sanayi

ŞİMŞEK’ten büyük başarı

ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, uçuş planına sağladığı uyum ve test ihtiyacına verdiği yanıtlarla büyük beğeni kazandı.

TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesinin geçtiğimiz günlerde yapılan doğrulama testlerinde test yardımcısı olarak görevlendirilen ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, uçuş planına sağladığı uyum ve test ihtiyacına verdiği yanıtlarla büyük beğeni kazandı.

2009 yılında hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla özgün bir Ar-Ge projesi olarak Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından başlatılan, muharip uçakların ve füzelerin uçuş karakteristiklerine yakın özelliklere sahip yüksek hızlı hedef uçak ihtiyacına yanıt veren ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesinin, geçtiğimiz günlerde yapılan doğrulama testlerinde test yardımcısı olarak görevlendirildi.

ŞİMŞEK; Tuz Gölü üzerinde, 45 kilometre mesafede, 13.000 feet irtifada ve yüksek hızda Aktif RKA faydalı yüküyle, GÖKDOĞAN’ın radar arayıcı başlığında farklı büyüklükte hedef görünümü vererek gerçekçi bir hava tehdit benzetimi gerçekleştirdiği görevi başarı ile tamamladı.

İkisi prova ve veri toplama, sonuncusu ise vuruş görevi olmak üzere toplamda üç uçuş yapan ŞİMŞEK’in uçuşlarını, uçuş planına tam uyumlu olarak gerçekleştirmesi ve uçuş performansı açısından test beklentilerine mükemmel şekilde cevap vermesi; Savunma Sanayii Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve TÜBİTAK-SAGE temsilcileri tarafından takdirle karşılandı.

Şimşek’in Teknik Özellikleri

Kanat açıklığı: 1.50 m 4.9 ft

Uzunluk: 2.30 m 7.5 ft

Azami kalkış ağırlığı: 75 kg 165 lb

Azami faydalı yük ağırlığı: 10 kg 22 lb

Motor: Turbojet Yakıt kapasitesi: 32 lt 8.5 gal

Azami hız: 740 km/s 400 kts S

eyir hızı: 370 km/s 200 kts

Uçuş tavanı: 4.500 m (MSL) 15.000 ft (MSL)

Havada kalma süresi: 1 saat

Başa dön tuşu