Haberler

SHGM’den havada OHAL!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, korona virüs salgınına karşı uçaklarda ve havalimanlarında uygulanması gerekli sağlık tedbirlerini açıkladı.

Türk Hava Yolları, Hong Kong, Moskova, Addis Ababa, New York ve Washington dışındaki tüm yurt dışı seferlerini durdururken Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), korona virüs salgınına karşı yolcu ile kargo uçaklarında ve havalimanlarında uygulanması gerekli sağlık tedbirlerini açıkladı.

Buna göre, yurtdışından gelen tüm uçuşlar için, uçuş öncesi hastalık bulgusu gösteren yolculardan uçmasına engel bir durum olmadığına dair sağlık raporu istenecek.

Uçuş sırasında hastalık belirtisi gösteren yolcu olması halinde kabin personeli tarafından bulaşıcı hastalık kontrol önlemleri alınacak, pilot tarafından kule, kule tarafından da havalimanı sağlık denetleme merkezine bildirilecek.

Uçuş sırasında, Türkçe, İngilizce ve kalkış noktası dilinde anons ile bilgilendirmesi yapılacak. Anonslarda semptomları bulunanların kendilerini kabin ekibine tanıtması istenecek. Türkiye’deyken hastalanmaları durumunda, Türk vatandaşı olmayanların öncelikle ülke temsilciliklerini arayarak durumlarını bildirmeleri ve sağlık kuruluşuna temsilcilikleri aracılığıyla riskli bölgeden geldiklerini belirterek başvurmaları sağlanacak. Türk vatandaşlarının ise direkt olarak 112 acil sağlık hizmetleri ile iletişime geçecek ve riskli bölgeden geldiklerini belirtmeleri istenecek.

BELİRLİ KAPILAR KULLANILACAK

Enfeksiyonunun yoğun görüldüğü bölgelerden gelecek uçak yolcularının belirli kapılardan kabul edilmesi sağlanacak.

Bu kapılar pasaport kontrol noktalarına mümkün olduğunca yakın olan kapılar arasından seçilecek ve mümkünse bu yolcuların geçtiği güzergâhtaki hava sirkülasyonu artırılacak.

Enfeksiyonun yoğun görüldüğü bölgelerden gelen yolcuların termal kameradan geçişi sağlanacak ve ateş saptananlara tıbbi maske takıldıktan sonra alanda muayenelerinin yapılması amacıyla havalimanı Sağlık Denetleme Merkezine yönlendirilecek.

Sağlık Denetleme Merkezi tarafından ateş nedeniyle değerlendirilen yolculardan olası vaka tanımına uyan yolcuların, 112 Acil Sağlık Hizmetleri aracılığıyla hastaneye nakli sağlanacak ve vaka tanımına uymayan yolcuların iletişim bilgileri kaydedilecek, Sağlık Bakanlığı tarafından aksi bildirilene kadar sürüntü örneği alınacak.(finansgundem)

Başa dön tuşu