HavayollarıSingapur Hava Yolları

Sek Eng Lee A350 ile İstanbul’da daha iyi bir konumda olacağız

Singapur Hava Yolları Avrupa Bölge Başkanı Sek Eng Lee, Singapur Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’na Airbus A350 başlamasıyla rekabetçi ürünler sunacaklarını söyledi.

Havacılık sektörünü yakından takip eden, sosyal medya paylaşımlarıyla bu alanda büyük bir takipçi kitlesine sahip olan Yıldırım Kaan Bozkurt, Hava Haber takipçileriyle Singapur Hava Yolları Avrupa Bölge Başkanı Sek Eng Lee yaptığı söyleşiyi paylaştı. Bozkurt’un sorularını cevaplayan Sek Eng Lee, Singapur Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’na Airbus A350 başlamasıyla rekabetçi ürünler sunacaklarını söyledi.

DAHA İYİ HİZMET SUNACAĞIZ

Türkiye pazarının Singapur Hava Yollaru için çok önemli olduğuna vurgu yapan Lee, “Türkiye pazarı bizim için çok önemli ve umuyorum ki bu yeni uçak (A350) ile misafirlerimize daha iyi bir hizmet sunacağız” dedi. Lee, Türkiye’ye A350 dışında başka bir uçakla uçmayı düşünmediklerini de sözlerine ekledi.

Singapur Hava Yolları Avrupa Bölge Başkanı Sek Eng Lee
Singapur Hava Yolları Avrupa Bölge Başkanı Sek Eng Lee

İşte Lee’nin açıklamaları;

A350 İLE İSTANBUL’DA İYİ BİR KONUMDA OLACAĞIZ

İstanbul’a 1-2 yıl önce 2 şehirden sadece 3 uzak doğulu havayolu uçuyordu. Bugün ise 5 şehirden 5 havayolu. Mart 2019’da All Nippon ve benim bildiğim Garuda’nın İstanbul’a uçma ihtimali var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? İstanbul pazarında sizi zorlar mı, daha fazla fiyat indirmenize sebep olur mu? Karlılığı nasıl etkiler?

Biz daha rekabetçi ürünler sunuyoruz ve sunacağız, bugün ki A350’nin seferlere başlaması gibi ve sunduğumuz ürünlerin kalitesiyle iyi bir konumda olduğumuzu düşünüyorum. Bir diğer nokta ise Singapur’un harika bir hub olması. Bize bağlı diğer havayolları ile beraber (Silk Air ve Scoot), Singapur’dan Yeni Zelanda, Avustralya ve Güney Doğu Asya’da 50’den fazla noktaya sefer gerçekleştiriyoruz. Gerek sunduğumuz ürün gerekse uçuş noktalarımız ile İstanbul’da iyi bir konumda olacağımıza inanıyorum.

Singapur Hava Yolları Avrupa Bölge Başkanı Sek Eng Lee
Singapur Hava Yolları Avrupa Bölge Başkanı Sek Eng Lee Hava Haber’e konuştu

67 ADET A350-900 SİPARİŞİMİZ VAR

Avrupa’da en son uçak tipi değişikliği İstanbul’da yapıldı. Çok uzun bir süre 777-200ER ile seferler gerçekleştirildi. Bunun sebebi nedir?

Bizim tam 67 adet Airbus A350-900 siparişimiz var. Toplamda 35 tanesini (gerçekte 44) teslim aldık. Filomuzu ve uçuş ağımızı yenileme programımızın tam ortasındayız, o yüzden geç kalındığını düşünmüyorum. Açıkça söylemek istiyorum ki Türkiye pazarı bizim için çok önemli ve umuyorum ki bu yeni uçak (A350) ile misafirlerimize daha iyi bir hizmet sunacağız.

BAĞLANTILI HABER:   Singapur Havayolları İstanbul'a A350 ile geldi

İSTANBUL’DAN ÇEKİLMEYİ DÜŞÜNMEDİK

Bu sorunun temeli iddialara dayalıdır ve merak ettiğim için soruyorum. 2016 yılında Türkiye çok kötü bir yıl geçirdi, gerek darbe girişimi gerekse terör saldırıları nedeniyle ekonomi ve turizm baya sarsıldı. O sene İstanbul’dan Singapur markasını çekip düşük bütçeli havayolunuz olan Atina ve Berlin’e olduğu gibi Scoot’u uçurmayı düşündünüz mü?

Her şeyi düzgün bir perspektife koymak için söylüyorum, biz bir hattı işlettiğimizde özellikle uzun hat uçuşlarında orada kalıcı olmaya çalışırız. Bu iddialar doğru değil, İstanbul’dan Singapur markasını çekmeyi düşünmedik. O dönem sadece frekansta azalmaya gittik. Şu an için de böyle bir düşüncemiz yok.

BİLET SATIŞLARI İYİ DURUMDA

Diğer Avrupa şehirlerine kıyasla İstanbul hattı sizin için ne kadar karlı ve durumu nedir?

Açıkçası herhangi bir karşılaştırma yapmıyoruz. Bu konuda şunu söylemek isterim ki doluluk oranları önemli bir rol oynuyor. Singapur Havayolları Avrupa uçuşlarında rekor doluluklara ulaşmış durumda. Genel anlamda Avrupa pazarı çok iyi gidiyor ve bilet satışları şu an çok iyi seviyede.

BAĞLANTILI HABER:   En iyi business class hangi şirkette?

A380 İLE GELMEYİ DÜŞÜNMÜYORUZ

İstanbul’da gelecekte hedefleriniz nelerdir? Daha büyük olan B777-300ER görme şansımız var mıdır? Eskiden haber sayfalarında bir gün A380’nin geleceği yazıyordu ve kaynakları Singapur’da çalışan yetkililerdi. Ben A380 olayını gerçekçi bulmuyorum. Sizin bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Yakın gelecekte İstanbul hattında Airbus A380-800 veya Boeing 777-300ER kullanmayı düşünmüyoruz. Şu anlık kapasite konusunda ilk hedefimiz haftada 4-5 kez gerçekleştirilen seferleri haftanın her gününe yaymaktır. Önceliğimiz budur. Uçak tipini değiştirme planımız yok.

Yıldırım Kaan Bozkurt

Turkish Planespotter
Etiketler

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı