Savunma Füze Sistemi SİPER 2023’te hizmete girecek

featured

Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi SİPER, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine 2023’te girecek. Geliştirme çalışmaları, ASELSAN, Roketsan ve TÜBİTAK-SAGE tarafından yapılan füze sistemi, 100 kilometre ve üzeri menzile sahip olacak.

Gelişmeler hakkında bilgi veren Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sistem için “Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemimiz SİPER, 2023’te hazır olacak” dedi Son dönemde hava savunma sistemleri açısından mevcut sistemlerin geliştirilmesine ve yerli hava savunma sistemlerine yönelik ihtiyaçları vurgulayan Demir, “Bu yüzden yerli hava savunma sistemleri geliştiriyoruz. Orta ve yüksek irtifa füzeleri ile uçakları aşarak gelen tehditleri alçak irtifada tespit, teşhis ve tahrip ederek kara birliklerinin hava savunmasını sağlamak için KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemimiz geliştirildi ve seri üretime geçildi” diye konuştu.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir

DİKEY ATIŞ YETENEĞİNE SAHİP

Savunmasanayist’nin haberine göre SİPER Hava Savunma Sistemi, HİSAR-A ile HİSAR-O sistemlerinde de olduğu gibi dikey atış yeteneğine, dikey atış esnasında azami etkinlik sağlayan çift darbeli motora ve Aktif Radar Arayıcı (RF) ile Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR) başlığa sahip olacak.

Menzili 100 km ve üzeri olarak planlanan SİPER’in kara platformlarının yanı sıra deniz platformlarından da atılması hedefleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Savunma Füze Sistemi SİPER 2023’te hizmete girecek