Şahit kamikaze drone (Şahid-136) teknik özellikleri || Kamikaze İHA nedir, özellikleri neler, kaç KM hız yapar?

featured

Şahit kamikaze drone ya da kamikaze İHA ile ilgili araştırmalar İran’ın İsrail’e başlattığı saldırı sonrası artışa geçti. İran ile İsrail arasındaki gerilim devam ederken İsrail Devlet Televizyonu, İran’ın İHA saldırısı başlattığını duyurdu. İran devlet televizyonu, İsrail’e insansız hava araçlarıyla kapsamlı saldırı başlatıldığını duyurdu. Yapılan kamikaze İHA saldırısının Şahid-136 kamikaze Drone’ları ile yapıldığı ifade ediliyor. Peki, Kamikaze İHA nedir, özellikleri neler? İşte İran’ın Şahid-136 kamikaze Drone’u hakkında bilgiler!

İran, İsrail’e karşı saldırı başlattığını doğruladı. İran devlet televizyonu, İsrail’e insansız hava araçlarıyla kapsamlı saldırı başlatıldığını duyurdu. İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan yapılan açıklamada, “Siyonist rejimin Şam’daki İran büyükelçiliğinin konsolosluk bölümüne saldırısına cevap olarak Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri, Siyonist rejimin topraklarındaki belirli hedefleri düzinelerce insansız hava aracı ve füzeyle hedef aldı.” denildi. Yapılan saldırılarda Şahid-136 kamikaze Drone kullanılıyor.

ŞAHİD-136 KAMİKAZE DRONE (KAMİKAZE İHA) NEDİR, ÖZELLİKLERİ NELER?

HESA Şahid-136, HESA tarafından üretilen İran yapımı bir insansız hava muharebe aracı ve gezici mühimmattır. Nispeten ucuz bir araç olup bir fırlatma rafından katlar halinde ateşlenmektedir ve yer hedeflerine uzaktan saldırmak ve saldırı sırasında hava savunma kaynaklarını tüketerek hava savunmalarından kaçmak ve yer hedeflerini bunaltmak için tasarlanmıştır. İlk olarak Aralık 2021’de yayınlanan görüntülerle ortaya çıktı.

Şahid-136, ilk olarak 2020’de Yemen İç Savaşı sırasında Husiler tarafından Abkaik-Hureys saldırısında kullanıldı. Rusya’nın Ukrayna ile savaşı sırasında Rusya Hava Kuvvetleri tarafından Geran-2 adıyla Ukrayna’ya karşı kullanılmaktadır. İranlı yetkililer bu iddiayı yalanlayarak İran’ın Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa yönelik politikası aktif tarafsızlık ve savaş karşıtlığına dayandığını açıkladı.

Resim

KAMİKAZE İHA TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Şahid-136 kamikaze drone’unun teknik özelliği şöyledir;

Uzunluk: 3,5 m

Kanat açıklığı: 2,5 m

Azami kalkış ağırlığı: 200 kg

Azami hız: 180 km/s

Azami yükseklik sınırı: 60-4.800 m

Menzil: 1.000 km

HESA Şahid-136 Operasyonel geçmiş

Şahid-136, ilk olarak 2020’de Yemen İç Savaşı sırasında Husiler tarafından Abkaik-Hureys saldırısında kullanıldı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında da Rusya Hava Kuvvetleri tarafından Geran-2 (Герань-2) adıyla Ukrayna’ya karşı kullanılmaktadır. İranlı yetkililer bu iddiayı yalanlayarak İran’ın Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa yönelik politikası aktif tarafsızlık ve savaş karşıtlığına dayandığını açıkladı.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Şahit kamikaze drone (Şahid-136) teknik özellikleri || Kamikaze İHA nedir, özellikleri neler, kaç KM hız yapar?