Savunma Sanayi

“S-400’ler Nisan ya da Mayıs’ta tam aktive olacak”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri bir araya geldi. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Akar, F-35 ve S-400’le ilgili açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanı Akar, S-400’lere ilişkin yaptığı açıklamada, eğitim sürecinin ve kurulum çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, Nisan ya da Mayıs ayında aktive olacağını söyledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri bir araya geldi. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Akar, F-35 ve S-400’le ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin F-35 taksitlerini ödediğini ve diğer ülkelerle aynı haklara sahip olduğunu vurgulayan Akar, anlaşmada “S-400 alırsanız, bunu size vermeyiz” diye bir maddenin olmadığının altını çizdi.

Akar, şunları kaydetti:

“Bizim tezimiz başlangıçtan beri şuydu; biz F-35 alıyoruz, F-35’in sırları herhangi bir şekilde başka ülkelerin eline geçerse biz rahatsız olmaz mıyız? Bizim de güvenlik problemimiz, biz de istemeyiz. O zaman gelin oturalım, NATO’da gelsin, bilenler gelsin bu işi çalışalım, etkiyi sıfırlayalım. En son Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretleri sırasında Sayın Trump, ‘tamam heyet gitsin, çalışsın’ dediler. Hala heyet yok. Şimdi böyle olduğu zaman ortaya çıkan durum şu; siz bizi yok sayarsanız, bu tür çözüm odaklı girişimlerde bizimle beraber olmazsanız, bizim başka arayışlara girmek de tabii ki en doğal hakkımız. Bu nereye varır bilemem. Çünkü burada bizim bir savunma ve güvenlik meselemiz var. Devlet, millet meselesi. Bunun planlayıcıları olarak biz bu ülkeyi, milleti korumak ve kollamak durumundayız. Bunun için de silaha, araca, gerece, mühimmata ihtiyacımız var. Bunu açıkça konuşuyoruz. Suriye’de Ruslar’ın S-400’ü var, hemen yanı başında İsrail’in F-35’i uçuyor. O, onu görüyor, o da onu görüyor. Norveç’te, Baltık’ta var. Haydi buyurun çözelim. ‘Hayır efendim S-400 alırsan bu iş olmaz.’ diyorlar.”

BAĞLANTILI HABER:   Airbus, Avustralya endüstri kapasitesini geliştirmek için Nightjar Takımı'nı kurdu
Etiketler

İlgili Haberler

Bu da dikkatini çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı