Pilot Koltukları Neden Koyun Postu Kaplıdır?

featured

Muhtemelen, çoğunuz, uçakların kokpitinde, pilotların oturduğu koltukların, koyun derisi ile kaplı olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Eğer bu bilgi sizin için yeniyse; havacılık dünyasında gerçek bir acemi sayılırsınız ve henüz muhtemelen hiç kokpit deneyimi yaşamadınız demektir.

Bundan böyle en azından filmlerde karşılaştığınız kokpit sahnelerine daha dikkatli bakın. Pilotların oturduğu koltukların, gri veya beyaz kabarık koyun postu ile kaplanmış olduğu dikkatinizi çekecektir.

Pilot koltuklarının, koyun derisi ile kaplanmasının nedeni, göründüğünden daha pratik ve işlevsel olmasıyla ilgili.

Orijinal koyun derisinin (postunun) temel işlevi, pilotları yazın serin ve kışın sıcak tutmaktır. Kokpitteki sıcaklık durumu ne olursa olsun, koyun derisi kılıflar hemen hemen sürekli aynı sıcaklıkta kalır ve pilotları kuru ve rahat tutar. Ayrıca koyun derisi hipoalerjeniktir ve hassas ciltleri tahriş etmez veya alerjiye neden olmaz.

Koyun derisi, uçak koltukları için mükemmel bir koltuk kılıfı durumundadır. Çünkü uçakların her bir parçasında olduğu gibi koltuklarının da uluslararası havacılık otoriteleri tarafından sertifikalandırma prosedürlerini tamamladıktan sonra uçağa girmesine izin verilir.

Boarding Info’da yer alan haberin devamı için tıklayınız

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Pilot Koltukları Neden Koyun Postu Kaplıdır?