PC-24 iş jeti sertifikayı aldı… Her zemine inebilecek

featured

İsviçreli uçak üreticisi Pilatus, PC-24 iş jeti için çim üzerine kalkış ve inişin yanı sıra çamur ve karla kaplı meydanlar için sertifika aldı.

Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), Pilatus PC-24 iş jetine çim üzerine kalkış ve inişin yanı sıra çamur ve karla kaplı meydanlar için de sertifika verdi.

EASA kriterleri gereği, kalkış ve iniş belgelendirme testleri farklı pistlerde yapıldı. Çeşitli saha testlerinden sonra, İngiltere’deki Goodwood’daki kuru otla kaplı çim pist, Çekya’daki Kunovice, Fransa’daki Poitiers ve İngiltere, Duxford’daki gibi alanlarda başarılı sonuçlar alındı.

PC-24, son yapılan testlerin ardından engebeli arazide iniş ve kalkış sertifikasını da aldı. Pilatus PC-24, 2018’de kuru kum ve çakıl üzerindeki iniş ve kalkışlar için aynı şekilde sertifika almıştı.

İlk uçuşunu 2015’te yaptı

Hafif iş jeti olan PC-24, Pilatus tarafından PC-12’nin başarısından sonra geliştirildi. İlk uçuşunu Mayıs 2015’te yapan uçak, Aralık 2017’de EASA ve FAA’den tipi sertifika aldı. İlk müşterisine 7 Şubat 2018’de teslim edilen PC-24, Nisan 2018’den beri kullanımda.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
PC-24 iş jeti sertifikayı aldı… Her zemine inebilecek