Onur Air iç hat uçuşlarına ne zaman, hangi şehirlerle başlayacak?

featured

Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun, TÜSAB TV’de yayınlanan ‘Turizm Gazetecileri Soruyor’ programında TurizmGüncel Haber Koordinatörü Savaş Daş, Turizm Aktüel Haber Müdürü Hasan Arslan ve Turizm Ajansı Haber Müdürü Yılmaz Keleş’in sorularını yanıtladı.

”Havacılık sektörü 340 milyar dolar kaybetti”

Türkiye’ye gelen yolcuların yüzde 73’ünü Türk hava yolu şirketlerinin taşıdığını belirten Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun, Pandemi nedeniyle Türk sivil havcılık sektörünün büyük zarara uğradığını kaydetti. Tosun, ‘’IATA, havacılık sektöründe 340 milyar dolarlık bir zarar öngörüyor. Dolayısıyla her geçen gün zararlarımız katlanıyor. Sadece Türkiye’ye değil, havacılık sektörü tüm dünyada böyle bir girdabın içine girdi. Sonucunun ne olacağını da tahmin edemiyoruz ama 2021’in sonuna, 2020’ye kadar devam edeceği görüşü hakim.’’ ifadelerini kullandı.

Onur Air Genel Müdürü Teman Tosun
Onur Air Genel Müdürü Teman Tosun

”4 Haziran’da iç hatlara, 10 Haziran’da dış hatlara başlıyoruz”

Hava yolu şirketlerinin, yer hizmetlerinin ve havalimanlarının uçuşa yarın başlayacak şekilde hazır olduğunu ifade eden Teoman Tosun, ancak uçuşların başlayabilmesi için ülkeler arası mutabakata ihtiyaç olduğunu söyledi. Tosun, ‘’Ama bir plan yaptık. Kısmet olursa 1 Haziran’a Kıbrıs uçuşlarına, 4 Haziran’da iç hatlara ve 10 Haziran’dan itibaren de kademeli olarak dış hat uçuşlarına başlayacağız.’’ dedi.

İç hatlardan neden çekildi?

Türkiye’deki iç hatlardan büyük oranda çekilmelerinin nedeninin Atatürk Havalimanı’nın İstanbul Havalimanı’na taşınması olduğunu açıklayan Teoman Tosun, ‘’Taşınma gerçekleştiğinde IGA’da ne olacağını bilmiyorduk. Dolayısıyla orada 2-3 tane şirketin beraber aynı işleri yapması her şirkete zarar verecekti. İki taraf karşılıkı zarar görmesin, amaç buydu. Ama yavaş yavaş bu yolcuyu alıştıracağız. Belki haziranın başından itibaren IGA üçüncü pisti açacak ve taksi süreleri kısalacak. Çünkü 1 saat uçuş yapacak yolcunun havalimanına gelmek-gitmek için 3-4 saatini harcaması da doğru bir işlem değildi. Ama işler yavaş yavaş düzeliyor. İç hatlara 5-6 destinasyonla başlayıp sonra artırarak uçmaya devam edeceğiz.’’ şeklinde konuştu.

İç hatlara ilk bu şehirlere uçacak

İç hatlarda ilk etapta İstanbul, Antalya, Dalaman, Trabzon, Bodrum ve İzmir destinasyonlarının olacağı bilgisini veren Onur Genel Müdürü, duruma bağlı olarak açılmasında kendilerinin öncülük ettiği Gaziantep, Kayseri, Malatya gibi noktalara da uçabileceklerini söyledi.

”İç hatlarda 5.5 milyon dolar zarar ettik ama…’

Teoman Tosun, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın, havacılıkta maliyetlerin arttığı ve mevcut tavan fiyatlarla uçamın zor olduğu şeklindeki açıklaması hatırlatılıp, ‘bilet fiyatları artacak mı?’ sorusunun sorulması üzerine ise, ‘’Aslına bakarsanız biz geçmişte fazla gelir üreten hatlara servis yapmadık. İç hat uçuşları karlı uçuşlar değildir. Biz mesela özellikle iç hatlarda hiç kar etmedik. 2018 yılında iç hatlarda 5.5 milyon dolar zarar ettik. Ama buna rağmen iç hatları korumak zorunayız. O da nakit akışını destekleye bir unsur. İç hatla kar ettiğimiz bir alan değil ama zararına katlandığımız ve yapmak zorunda olduğumuz bir alan. Kaldı ki buraları 2002’de biz yarattık Onur olarak ve öyle kolay kolay çekileceğimiz yerler de değil.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

Onur Air iç hat uçuşlarına ne zaman, hangi şehirlerle başlayacak?