Nane: Nakit çıktısını azaltan, nakit girdisini artıran tedbirler aldık

featured

Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane Bloomberg HT’ye pandemi döneminde aldıkları tedbirleri anlattı

Havacılık sektöründe pandemi etkilerini değerlendiren Nane nakit çıktısını azaltan, girdiyi artıran tedbirler aldıklarını söyledi. Nane konuya ilişkin olarak “bu 2.5 aylık süreçte satış olmadığı için şirkete nakit akımı yoktu ama giderlerimiz vardı. Bizim ödeme dengesini iyi yönetmemiz gerekiyordu. İkincisi taze nakit ihtiyacımız olabiliyordu. Bu süreçte biz 7 tane uçak aldık, bunu da banka kredisiyle yapmak durumunda kalıyorsunuz. Sektör olarak nakit çıktısını azaltıcı, nakit girdisini artırıcı tedbirler aldık. Nitekim Nisan ayında açıklama istikrar kalkanı projesi de bu amaca yönelikti. Tüm sektör olarak süreç bu şekilde yönetildi.” yorumunu yaptı.

Özkaynak açısından karın yüzde 100’ünün şirkette kalmasının sağladıklarını belirten Nane “20 Nisan’da genel kurulu uzun yaptık, alınan kararla hissedarlarımız bir önceki yılın karının yüzde 100’ünün dağıtılmadan şirkette kalmasını, özkaynakların güçlenmesi açısından net varlıklara eklenmesini istediler. Bu sayede biz özkaynaklarımızı 200 milyon dolar kadar takviyelemiş olduk. Bu da nakit çıktısını engelleyici tedbir oldu” ifadelerini kullandı.

Pandeminin şirketler ve sektörler açısından farklı ülkelerde farklı etkileri olacağını söyleyen Nane “ülke olarak, havacılık olarak gelecek yıl 2019 normallerine döneceğimizi öngörüyoruz” diye konuştu.

Pandemi döneminde önlerini tam göremedikleri için yılbaşında yaptıkları öngörülerini geri çektiklerini kaydeden Nane “Sağlıklı bilgi altyapısı oluşmadığı için henüz öngörülerimizi maalesef yenileyemiyoruz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Nane: Nakit çıktısını azaltan, nakit girdisini artıran tedbirler aldık