Pegasus

Kriz sürecinde istihdam olmayacak

Pegasus Havayolları CEO’su Mehmet Nane Kovid-19 krizi nedeniyle Pegasus’tan işten çıkarmaların olmayacağını söyledi. Kısa Çalışma Ödeneğini başvurduklarını kaydeden Nane “Çok değerli ekip arkadaşlarımız var ve bu ödenek olduğu sürece de işten çıkarma olmayacak” dedi.

Pegasus Havayolları CEO’su Mehmet Nane Kovid-19 krizi nedeniyle Pegasus’tan işten çıkarmaların olmayacağını söyledi. Kısa Çalışma Ödeneğini başvurduklarını kaydeden Nane “Çok değerli ekip arkadaşlarımız var ve bu ödenek olduğu sürece de işten çıkarma olmayacak” dedi. Nane kriz sürecinde ise istihdam yapmayacaklarını söyledi.

Pegasus Havayolları CEO’su Mehmet Nane gündeme ilişkin ve şirket ile ilgili soruları HavaSosyalMedya canlı yayınında cevapladı.

PEGASUS HAVAYOLLARI’NDA KOKPİT, YER HİZMETLERİ VE KABİNDE ALIMLAR, MAAŞLARDA KESİNTİ VEYAHUT İŞTEN ÇIKARMA OLACAK MIDIR?

 • Bizler mart ayında enflasyona bağlı olarak zam yaptık ardından ise primleri yatırdık. Biz kriz başladı 2019 yılındaki parayı vermeyelim diye bir şey söz konusu değil. Biz edinimlerimizi yerine getirmekle hükümlüyüz ve bunu da dürüstlük ile yapıyoruz. Bu nedenle kısa ödeneğine başvurduğumuz için ve bu krizin geçici olduğunu bildiğimiz için de ekip arkadaşlarımızı kaybetmemeye çalışıyoruz. Çok değerli ekip arkadaşlarımız var ve bu ödenek olduğu sürece de işten çıkarma olmayacak.
 • Bu kriz sürecinde ise alım olmayacak. Bir uçak ortalama 100 kişiye istihdam sağlıyor. Bu gözden bakacak olursak ise bizler bu sene 1500 kişilik istihdam sağlayacaktık fakat krizden dolayı uçaklar uçmayınca da bu istihdamı durdurma kararı aldık. Birinci önceliğimiz çalışan arkadaşlarımızı korumak olacaktık.

KRİZ ÖNCESİ PEGASUS ÇOK İYİ BİR KAR ELDE ETTİ. BU BAŞARININ EN BÜYÜK ETKENİ NELERDİR?

 • Bunun açıklamak çok basit. Ekip ruhu, misafirlerimizi iyi anlamak ve misafirin istediği hizmetleri ekip olarak hızlı vermek olarak söyleyebiliriz. Ekip olarak bir işi yaparsak bu başarıyı yakalıyoruz.

PEGASUS HAVAYOLLARI’NIN EN KARLI HATLARI NELERDİR?

 • Kar kavramı göreceli bir kavram. Sezonluk olarak bakarsak tatil yörelerini sayabiliriz. Aynı şekilde yurt dışında Almanya uçuşları yüksek doluluk ile gerçekleşiyor. Bizler Nürnberg’e yaz sezonu günlük 22, Köln’e 26 sefer yapıyoruz. Bu uçuşlar sadece İstanbul çıkışlı değil Anadolu’nun çeşitli yerlerinden yapılmakta. Dönem dönem değişiklik gösterebilir. En karlı günler Cuma ve Pazar günleri, en az kar ise Salı ve Çarşamba günü olmaktadır.
BAĞLANTILI HABER:   Pegasus uçuşlara hazır: Uçarken neye dikkat etmeliyiz?

PEGASUS HAVAYOLLARI BOEING’TEN AIRBUS’A YÖNELDİ. AIRBUS’IN TERCİH ETMENİZDE BİR ETKEN VAR MIDIR?

 • 2012 yılında şirket 100 uçaklık Airbus siparişi verdi ve ilk uçağını da 2016 yılında aldı. Son teslimat 2024 yılında olacak. Kriz boyunca da teslimler sürüyor. Airbus’ta motor seçimi çok önemli oldu. %25’e kadar tasarruflu ve çevreye duyarlı bir motor. Toplam giderimizin %40’ı yakıt giderleri oluşturmakta ve %15-17 tasarruf çok iyi. Ayrıca sürdürülebilir kalkınma ve çevre duyarlılığa da önemli bir karar oldu. Ayrıca Airbus’ın uygun teklifi de uygun oldu. 2012 yılında verilen sipariş o dönemde tek kalemde verilen en büyük sipariş olmuştu.

 

PEGASUS HAVAYOLLARI UÇUŞ PLANLAMASI NASIL OLACAKTIR?

 • SHGM bize yarın uçuşlara başlayın dese bizler hazırız. Biz planlamasını yaptık. Bizim ön görümüz önce iç hatların daha sonra da dış hatların başlayacağı yönünde. Bilim kurulunun vereceği karara göre bazı hatların açılması söz konusu olacak. Bizler haziran temmuz ve ağustos ayları için hazırlığımızı yaptık. O listeye göre de uçuşlar başlayacak. Bilim kurulunun alacağı karar burada önemli. Ayrıca yerde kalan süre boyunca da pilotların eğitimini sürdürüyoruz. Uçakların bakımı da 3 vardiya şeklinde devam ediyor. Biz yarına hazır şekilde ön hazırlığımızı yaptık.

PEGASUS HAVAYOLLARI’NIN BU VİRÜSÜN DEVAM EDECEĞİ SÜREÇTEKİ ADIMLARI NELERDİR?

 • SHGM tarafından hem terminal işletmelerine hem de havayollarına taslak yönetmelik gönderdiler. Bizlerde yönetmelik için görüşlerimizi bildirdik ve bir iki hafta içerisinde yürürlüğe girecektir. Bizler tüm güvenlik önlemlerimizi alacağız. Personelimizin giyeceği tulumlara kadar tüm önlemler ile hizmet vermeye devam edecektir.
 • Yolcularda ise ateş ölçümleri, maske zorunluluğu gibi önlemler alınacaktır. Uçaklardaki hava HEPA filtreleri ile temizlenmektedir. Ameliyat ortamı yaratılarak güvenli bir uçuş sağlanmak amacındayız. Uçak içerisinde 1.5-2 metrelik sosyal mesafe demek 3’lü koltuklarda birer kişi ve çapraz oturtturmak gerekli demek. Uçak içerisi zaten hijyenik bir ortam. Bireysel hijyen de uçak içerisinde olduğu sürece orta koltuğun boş bırakılması sadece psikolojik önlem olur. İkram konusu ise sadece paketli yiyecek-içeceklerden oluşacaktır. Bu zincir ile yolcularımız güvenli bir şekilde yolculuk edebilecekler.
BAĞLANTILI HABER:   Pegasus'tan flaş karar... 3 Haziran'a kadar

FİYAT POLİTİKALARI NASIL OLACAKTIR? KRİZ SONRASI ŞİRKETLER TABİRİ CAİZ İSE BUNUN ACISINI ÇIKARACAK MI?

 • Yurt içinde tavan fiyat uygulaması mevcut. Bizim kafaya göre fiyat vermemiz mümkün değil. Pegasus olarak bizler promosyon ve kampanyalarımıza devam edeceğiz. Amacımız ise yolcuların önceden bilet alması sağlayarak uçaklarımızı önceden doldurmak. Önceden ne yapıyorsak bugünde aynısını yapacağız.

PEGASUS HAVAYOLLARI’NIN 2020 PLANLAMASINDA FARKLI BİR NOKTALAR VAR MIYDI?

 • Daha önceden Manchester destinasyonumuzu açmıştık. Bu sene ise Karaçi/Pakistan iznini aldık. Bizler Manchester ile Karaçi’yi birbirine bağlamak gayesinde idik. Yolcu sayısının fazla olduğu bir nokta. SHGM kararı ile bu noktaya uçma gayesi içinde olacağız. Arz-talep oranına bakarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.

PEGASUS’UN ÇAPRAZ UÇUŞLARI MEVCUT. ÇAPRAZ UÇUŞLARDA KARLILIK NASIL? TALEP VAR MIDIR?

 • Pegasus’un Anadolu’nun çeşitli noktalarından uçuşlar mevcut. Bizler low cost bir havayoluyuz. Bizler çalışmaları tamamlayıp daha sonra ise slot iznimizi aldıktan sonra çok hızlı bir şekilde uçuşlara başlayabiliyoruz. En önemli durum ise talebin olması. Ona göre de raporlarımızı tamamlayıp uçuşlara başlayabiliyoruz.

 

PEGASUS, BU KRİZ SÜRECİNDE KARGO TALEBİNE YANIT VERMEK İÇİN KARGO UÇUŞLARI DÜZENLİYOR MU?

 • Geçtiğimiz hafta İstanbul’dan Dubai ve Moskova’ya uçuşlar geçekleştirdik. Kabinin zarar görmemesi için koltuk üzerlerine koruyucu malzeme geçirerek kargolarımızı yükledik. Kargo uçuşunda ise güvenlik önlemlerini alıyoruz. Kargoların üzerine ağlar geçirilmektedir.

BİLET İADE KARARI HAKKINDA FİKRİNİZİ MERAK EDİYORUZ.

 • Bizler kararname kararı öncesine kadar bizim iptalimiz var ise biletler iptal edildi, açığa alındı ya da puan isteyenlere bol bol puan verildi. Kriz boyunca şirketler bu iadelerin nakdini sağlayamazlar. Bizim özelimize baktığımızda iki aylık süreçte 6 milyon yolcunun biletini iptal edemeyiz. Bu büyük bir meblağ ve hiçbir şirketin bu büyük miktarlarda nakit gücü yetemez.
 • İadeler uçuşlar başladıktan iki ay sonra gerçekleşecek. Çünkü şu süreçte şirketin sabit bir geliri yok fakat sabit bir gideri var. 2 ay sonra verilmesinin en büyük nedeni ise sabit gelir giderin ayarlanabilecek olmasıdır.
BAĞLANTILI HABER:   Pegasus'tan HES kodu bilgilendirmesi

BİLET AÇIĞA ALMAK TAM NEDİR? YOLCULARDA BU KONUDA BİR KARMAŞIKLIK MEVCUT. BİRAZ AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ?

 • Örneğin İstanbul-İzmir biletiniz var bileti 500 liraya aldınız. Bileti açığa aldırmak istediniz. Sizler biletin ücretini açığa almış oluyorsunuz. Uçuş yapacağınız tarihte biletin miktarı artmış olabilir. Yolcu o farkı vermek durumundadır. Uçak biletlerine dinamik fiyatlandırma mevcut. Ne kadar doluluk oranı var ise fiyat ona göre artış göstermekte. Fiyat farkını bu nedenle yolcu ödemek durumundadır.

SABİHA GÖKÇEN’DE YAPILMASI PLANLANAN PEGASUS TEKNİK HANGARINDA SON DURUM NEDİR?

 • Mimari çalışmalar devam ediyor. Uçuşlar başlayınca da ihaleyi yapacağız. Türkiye’deki teknik bakım merkezlerinde bir yoğunluk mevcut. Özellikle de yıllık bakımlar için biz uçaklarımızı Belgrad, Bükreş gibi meydanlara gönderiyoruz ve yurt dışına döviz akışı oluyor. Hem bu döviz akışını ülkede tutmak hem de istihdamı arttırmak için kendi hangarımızı kuruyoruz.

KONYA’DAN YAZ SEZONU GÜNLÜK 3 SEFER KOPENHAG’A UÇUŞ YAPIYORSUNUZ. İLGİNÇ BİR SEFER. ÖZELLİĞİ NEDİR?

 • Konya’lı olup Kopenhag’da yaşayıp çalışan çok Türk işçi var. Bu nedenle de uçuşlarımızı ona göre planlamamız yapılıyor. Anadolu’dan yurt dışına çeşitli destinasyonumuz mevcut.
 1. Sizler uçuşlar eski günlerine ne zaman dönecektir?
 • Bizler yolculuğu 5 kategoriye ayırıyoruz. Keyif ve turizm için uçuşlar, sağlık için uçuşlar, iş için uçuşlar, öğrenci için uçuşlar ve etnik uçuşlar. Önümüzdeki dönemde iş için uçuşlarda azalış, keyif olan uçuşlarda artış olması bekleniyor. Bizler 1 yıl sonrası için normalleşme bekliyoruz.
Etiketler

İlgili Haberler

Bu da dikkatini çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı