Koronavirüsün THY’ye zararı ne kadar oldu?

featured
Tobias Gudat

Koronavirüs şu ana kadar Türkiye’ye sıçramadı ama en fazla zararı Türk Hava Yolları’na verdi. THY’nin borsa fiyatı 2017 seviyesine geriledi.

Türk Hava Yolları sadece Türkiye’nin değil aynı zaman da dünyanın sayılı önemli havayolu şirketlerinden. Uluslararası hatlarda önemli bir paya sahip olan THY son yılların en kötü dönemini yaşıyor. Koronavirüs henüz Türkiye’ye sıçramadı ama ağır faturası global şirketimiz THY’ye bulaştı.
THY bir çok uzakdoğu seferlerinin yanı sıra İtalya gibi önemli uçuşlarını iptal etmek zorunda kaldı.
Bu gelişmeler şirketin borsadaki hisse senedini olumsuz etkilemeye devam ediyor. THY hisse senedi koronavirüsü sebebiyle sert düştü. Bu düşüşle birlikte şirketin hisse fiyatı da Kasım 2017 seviyesine geriledi.

YABANCI SATTI

Türk Hava Yolları hisse senedinde en çok satışı yabancılar yaptı. 14 şubat-2 Mart tarihleri arasında HSBC yatırım’ın 13 milyon 542 bin lotluk büyük satışı var. Yine yabancılar adına işlem yapan Citi Menkul 9 milyon, Merrill LYNC ise 5.6 milyon lot satış yaptı.

YERLİ ALDI

THY hisse senedinde en fazla alımı yapanlar ise yerli kurumlar oldu. Vakıf Yatırım, Ziraat yatırım THY hisse senedinde en iyi alıcı korumunda oldu. (paramedya)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Koronavirüsün THY’ye zararı ne kadar oldu?